Trwa ładowanie...

Niemcy chcą zaostrzyć przepisy ws. przekroczenia granicy. Zmiany jeszcze szybciej?

Władze Niemiec chcą zaostrzyć zasady przekraczania granicy. Zmiany mogą wejść w życie szybciej niż zakładano.

Share
Obowiązkowe testu przy wjeździe do Niemiec
Obowiązkowe testu przy wjeździe do NiemiecŹródło: Pixabay, fot: Kollinger
d1b2tly

Wszystko wskazuje na to, że już od niedzieli, wjeżdżając do Niemiec, trzeba będzie posiadać aktualny negatywny test na obecność koronawirusa.

Premier Bawarii Markus Soeder powiedział w telewizji ARD, że otrzymał zapewnienie od władz w Berlinie, iż zostanie zrobione wszystko co możliwe, aby już od 1 sierpnia wprowadzić jednolite regulacje ws. obowiązkowych testów przy wjeździe do kraju.

Soeder poinformował, że obowiązek ma dotyczyć wszystkich, a nie tylko – jak obecnie – osób przybywających do Niemiec drogą lotniczą. "Te regulacje są dość proste. Każdy musi mieć test, czy to wjeżdżając samochodem, pociągiem czy przylatując" - powiedział.

d1b2tly

Premier Bawarii nie poinformował, jak traktowane będą osoby zaszczepione i ozdrowieńcy. Minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer mówił jednak w gazecie "Bild", że osoby te będą zwolnione z obowiązkowych testów.

Zobacz też: PGZ: Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne

Nie czekać do końca wakacji

Początkowo planowano, że zaostrzone przepisy zaczną obowiązywać 11 września. Soeder powiedział jednak, że tak odległa data to "żart", bo sezon urlopowy już dawno będzie wówczas skończony.

d1b2tly

Soeder oraz Seehofer informowali, że kontrole testów będą odbywać się wyrywkowo i nie planuje się wprowadzania stacjonarnych kontroli granicznych. Zgodę dla planów wprowadzenia już od sierpnia obowiązkowych testów zasygnalizowała też szefowa koalicyjnej SPD Saskia Esken. Wcześniej z szeregów jej partii dobiegały krytyczne głosy w tej sprawie.

Rzeczniczka rządu w Berlinie poinformowała jednak, że ostateczna decyzja w sprawie wprowadzenia testów już 1 sierpnia jeszcze nie zapadła.

Obecnie wjeżdżając do Niemiec z Polski, nie ma obowiązku rejestracji wjazdu, kwarantanny ani posiadania testu. To dlatego, że Polska nie jest uznawana przez Niemcy za obszar ryzyka pandemicznego. Jeśli zapowiadane zmiany faktycznie uda się wprowadzić już od przyszłego tygodnia, przekraczając granicę, trzeba będzie mieć aktualny test na koronawirusa.

Przyjeżdżając do Niemiec z innych krajów, w których sytuacja pandemiczna jest gorsza lub gdzie występują różne warianty koronawirusa, mogą obowiązywać inne, zaostrzone regulacje, włącznie z obowiązkową kwarantanną.

d1b2tly
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1b2tly

Podziel się opinią

Share
d1b2tly
d1b2tly
Więcej tematów