Niemcy: Bawaria rezygnuje z naukowego wydania "Mein Kampf" Hitlera
Władze Bawarii nieoczekiwanie wycofały się z realizowanego od półtora roku projektu krytycznego wydania książki "Mein Kampf" Adolfa Hitlera, zapowiadając, że także po wygaśnięciu praw autorskich w 2015 roku będą blokować wszelkie próby jej opublikowania.
- Nie można kierować do Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe wniosku o delegalizację (skrajnie prawicowej partii) NPD, a następnie rozpowszechniać przy wykorzystaniu godła Bawarii książki "Mein Kampf". Tego nie da się pogodzić - powiedział premier Bawarii Horst Seehofer.
Jak wyjaśnił polityk CSU, decyzję podjął po konsultacji z szefami bawarskich resortów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości - Joachimem Herrmannem i Winfriedem Bausbackiem. Książka podburza do waśni między narodami - powiedziała szefowa kancelarii premiera Bawarii Christine Haderthauer, dodając, że "projekt został wstrzymany". O stanowisku bawarskich władz poinformował internetowym wydaniu dziennik "Sueddeutsche Zeitung".
Pół miliona euro zainwestowane w wydanie
Półtora roku temu władze Bawarii zapowiedziały opublikowanie w 2015 roku krytycznego wydania książki Hitlera, opatrzonej naukowym komentarzem. Właścicielem praw autorskich do "Mein Kampf", które wygasają z końcem 2015 roku, 70 lat po śmierci autora, jest bawarskie ministerstwo finansów. Za krytycznym wydaniem książki opowiedział się w lutym br. także bawarski parlament.
Haderthauer zapowiedziała, że w przypadku podjęcia prób wydania "Mein Kampf" rząd bawarski także po 2015 roku będzie zawiadamiał prokuraturę o przestępstwie.
Opracowanie krytycznego wydania manifestu politycznego Hitlera powierzono renomowanemu Instytutowi Historii Współczesnej w Monachium. - Prace są już bardzo zaawansowane, jesteśmy tą decyzją zbulwersowani - powiedziała rzeczniczka instytutu. Władze Bawarii zainwestowały w wydanie książki pół miliona euro.
"Rozbrojenie" książki
Publikacja opracowana przez naukowców miała obalić mity, jakie narosły wokół "Mein Kampf", ograniczyć zainteresowanie komercyjnych wydawców publikacją książki Adolfa Hitlera, jak również zapobiec ewentualnemu wykorzystaniu jej w celach propagandowych, np. przez neonazistów.
- Naszym zadaniem jest rozbrojenie książki pełnej nienawiści i rasistowskiego obłędu - powiedział szef pięcioosobowego zespołu pracującego nad wydaniem Christian Hartmann.
Oprócz publikacji "Mein Kampf" z naukowym komentarzem planowane było również wydanie przeznaczone dla szkół. Rozważa się też wydanie w języku angielskim, w formie książki elektronicznej oraz audiobooka.
Podstawa nazistowskiej ideologii
Hitler pisał "Mein Kampf" w 1924 r. w więzieniu w Landsbergu, odsiadując wyrok za udział w nieudanym puczu monachijskim w listopadzie 1923 r. Książka ta stała się podstawą nazistowskiej ideologii oraz propagandy III Rzeszy. Do końca wojny wydano ją w nakładzie ponad 12 mln egzemplarzy.
Bawarskie ministerstwo finansów dotychczas odmawiało zgody na publikację "Mein Kampf", tłumacząc to poczuciem odpowiedzialności i szacunkiem dla pamięci ofiar Holokaustu, jak również obawą, że taki krok spotkałby się ze wzburzeniem oraz niezrozumieniem w kraju i za granicą. Bawaria interweniowała także w przypadku prób wydania kontrowersyjnej książki w Polsce.