Trwa ładowanie...

Niemcy. Apel minister rolnictwa ws. ptasiej grypy

Minister rolnictwa Niemiec Julia Kloeckner apeluje o zgłaszanie chorych i padłych ptaków do miejscowych urzędów weterynarii. To efekt zanotowanego w Rosji przypadku zarażenia się człowieka ptasią grypą.

Share
Niemcy. Apel minister rolnictwa ws. ptasiej grypyNiemcy. Apel minister rolnictwa ws. ptasiej grypyŹródło: Getty Images, fot: Sean Gallup
d1siiiu

Po tym, gdy w Rosji zanotowano pierwszy na świecie przypadek przeniesienia się wirusa ptasiej grypy H5N8 na ludzi, niemiecka minister rolnictwa Julia Kloeckner (CDU) wezwała do zgłaszania chorych i padłych ptaków do miejscowych urzędów weterynarii.

Znalezienie martwego ptaka na polu lub w lesie nie jest niczym nadzwyczajnym, ale jeśli w tym samym miejscu znajdziemy więcej padłych ptaków, wtedy należy poinformować o tym właściwy urząd weterynarii - wynika z komunikatu niemieckiego resortu rolnictwa.

Urzędnicy przestrzegli też, aby unikać dotykania martwych i chorych ptaków. Jeżeli jednak do tego dojdzie, trzeba natychmiast zdezynfekować ręce.

d1siiiu

"Z uwagi na obecną sytuację epidemii, przypominamy hodowcom drobiu o możliwości chronienia go poprzez konsekwentne przestrzeganie zasad ochrony biologicznej" - wyjaśniła w wydanym oświadczeniu minister Kloeckner.

Zobacz też: Bezlitosne słowa o Prymasie Polski. Padły z ust duchownego

Według informacji podanych przez Ministerstwo Rolnictwa, w Niemczech stwierdzono do tej pory 625 przypadków zachorowań na ptasią grypę wśród ptaków żyjących na wolności i 65 przypadków wśród ptaków hodowlanych.

d1siiiu

Niemcy. Apel minister rolnictwa ws. ptasiej grypy

W sobotę rosyjskie władze poinformowały, że najprawdopodobniej doszło do pierwszego na świecie przeniesienia się wirusa H5N8 na ludzi. Władze rosyjskie przekazały informacje na ten temat Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Naukowcy z laboratorium "Wektor" w Kolcowie na Syberii potwierdzili obecność tego wirusa u siedmiu pracowników farmy drobiarskiej, gdzie w grudniu wystąpiły przypadki ptasiej grypy. Poinformowała o tym szefowa Federalnego Urzędu do spraw Nadzoru w zakresie Ochrony Praw Konsumentów i Dobrobytu Ludności Anna Popowa. U wszystkich zarażonych choroba miała łagodny przebieg.

Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła, że została powiadomiona przez Rosję o tym przypadku i stara się o uzyskanie dodatkowych informacji. - Jeżeli zostaną potwierdzone, będzie to pierwszy przypadek przeniesienia się wirusa ptasiej grypy H5N8 na ludzi - oświadczył rzecznik WHO.

d1siiiu

Organizacja zwraca jednak uwagę na to, że zarażeni pracownicy nie przejawiali żadnych symptomów choroby. Do tej pory nie ma także żadnych doniesień świadczących o przenoszeniu się ptasiej grypy z człowieka na człowieka.

Ptasia grypa występuje zarówno u ptaków żyjąch na wolności, jak i na fermach drobiu. Wśród ptaków zarażenie się wirusem H5N8 kończy się na ogół śmiertelnie.

Do tej pory zakładano, że ptasia grypa nie zagraża ludziom, ale istnieją także różne odmiany wirusa ptasiej grypy, a wśród nich wirus H5N1, który może spowodować u ludzi ciężką chorobę. W jego przypadku śmiertelność wśród ludzi wynosi prawie 60 procent.

(DPA/jak)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1siiiu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1siiiu
Więcej tematów