Trwa ładowanie...
d2scynp
Niemcy: 14 rannych podczas demonstracji kibiców przeciwko islamistom
x-news/TVN 24

Niemcy: 14 rannych podczas demonstracji kibiców przeciwko islamistom

14 osób, w tym 13 policjantów, zostało rannych w zajściach, jakie towarzyszyły skierowanej przeciwko islamistom demonstracji niemieckich kibiców piłkarskich w Kolonii - poinformowała policja. W demonstracji, na którą władze wcześniej wydały zgodę, wzięło udział co najmniej 2,5 tys., określających się jako chuligani (hooligans), kibiców różnych klubów piłkarskich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2scynp

Według policji funkcjonariuszy obrzucono kamieniami, butelkami i petardami, na co odpowiedzią była interwencja z użyciem pałek, gazu pieprzowego oraz armatki wodnej. Jeden z policyjnych samochodów przewrócono na bok.

- Coś takiego znało się dotąd z Berlina czy Hamburga, ale nie z Północnej Nadrenii-Westfalii - powiedział agencji dpa zaskoczony skalą przemocy policjant.

d2scynp

"Cudzoziemcy won"

Jak podała dpa, niektórzy kibicie skandowali "cudzoziemcy won". W zorganizowanej w tym samym czasie kontrdemonstracji wzięło udział około 500 ludzi.

Rzecznik policji Andre Fassbender powiedział, że aresztowano sześciu ludzi, a po przejrzeniu dokonanych z krążącego śmigłowca zapisów wideo nastąpią zapewne dalsze zatrzymania. Według nieoficjalnych doniesień w związku z demonstracją zmobilizowano około tysiąca policjantów.

Pod obserwacją służb

d2scynp

Działalność mającego kontakty z prawicowymi ekstremistami ugrupowania "Chuligani przeciwko salafitom" jest uważnie obserwowana przez służby ochrony porządku konstytucyjnego. Przed niedzielną demonstracją swe zaniepokojenie tą imprezą wyraziła socjaldemokratyczna krajowa premier Północnej Nadrenii-Westfalii Hannelore Kraft.

Szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) Hans-Georg Maassen poinformował w sobotniej rozmowie z berlińskim radiem publicznym Inforadio, że w Niemczech przebywa około 6,3 tys. muzułmanów należących do radykalnego ruchu salafitów, a do końca bieżącego roku liczba ta może wzrosnąć nawet do 7 tys. Przypomniał, że jeszcze trzy lata temu służby dysponowały informacjami o około 3,8 tys. mieszkających w Niemczech radykalnych muzułmanach.

Władze Niemiec oceniają, że około 450 niemieckich salafitów wyjechało z kraju, aby dołączyć do dżihadystów walczących w Syrii i Iraku.

d2scynp

Podziel się opinią

Share
d2scynp
d2scynp
Więcej tematów