Niektórzy prokuratorzy muszą odejść
Prokuratora można odwołać z funkcji, natomiast
nie można go odwołać ze stanowiska. Jeżeli jest on prokuratorem
prokuratury rejonowej, okręgowej, apelacyjnej czy krajowej,
niestety ma gwarancję nieodwołalności z tego stanowiska - powiedział w wywiadzie dla "Naszego Dziennika"
Janusz Kaczmarek, szef Prokuratury Krajowej.
18.11.2005 | aktual.: 18.11.2005 09:32
Obejmując funkcję zastępcy prokuratora generalnego, zapowiedział Pan odpolitycznienie prokuratury...
- Z tej mojej wypowiedzi można by wysnuć założenie, że prokuratura jest upolityczniona. Daleki jestem od takich stwierdzeń...
Ale takie zarzuty ze strony polityków i mediów pojawiały się wielokrotnie...
- Mam na myśli wykluczenie sytuacji, nawet jednostkowych, rodzących podejrzenia, że oto ktoś wydaje polecenie prokuratorowi, a następnie ten spełnia czyjeś oczekiwania o charakterze politycznym. Temu ma służyć planowana reforma w prokuraturze. Jednym z jej aspektów jest wydzielenie pionu do ścigania przestępczości zorganizowanej, czegoś na wzór Centralnego Biura Śledczego w prokuraturze.
Obecnie piony te są usytuowane w prokuraturach okręgowych i apelacyjnych. Prokuratury okręgowe w większości przypadków pokrywają się z podziałem administracyjnym kraju, a więc w tych jednostkach mogą mieć miejsce wpływy władzy administracyjnej w korelacji z władzą prokuratorską.
Usytuowanie poza prokuraturą apelacyjną i okręgową jednostek zwalczających przestępczość zorganizowaną, które byłyby tylko ośrodkami zamiejscowymi biura przestępczości zorganizowanej w prokuraturze krajowej, na pewno dawałoby gwarancje szybszego reagowania i szybszego prowadzenia postępowań i jednocześnie oddzielenia od jakichkolwiek istniejących na danym terenie powiązań o różnym charakterze. Za takim rozwiązaniem przemawia również fakt, że obecnie prokuratorzy okręgowi i apelacyjni prowadzą postępowania w tych samych sprawach. Nie różni ich nic poza aspektami finansowymi.
Planowane są również inne zmiany w prokuraturze... Zarzuty o upolitycznianie (i zbliżone) dotyczyły przede wszystkim członków Prokuratury Krajowej - Karola Napierskiego, Kazimierza Olejnika, Wiesława Nocunia. Jakich decyzji w tym zakresie należy się spodziewać?
- Prokuratora można odwołać z funkcji, natomiast nie można go odwołać ze stanowiska. Jeżeli jest on prokuratorem prokuratury rejonowej, okręgowej, apelacyjnej czy krajowej, niestety ma gwarancję nieodwołalności z tego stanowiska. Można natomiast odwołać prokuratora z funkcji chociażby w przypadkach sprzeniewierzenia się swojemu urzędowi podczas działalności prokuratorskiej.
Nie widzę podstaw, żeby takie osoby pełniły dalej swoją funkcję. Natomiast przepisy prawne nie dają możliwości dokonania tego w stosunku do tych, którzy zajmują dane stanowisko i niestety nadal będą mogli je piastować, przy dużej pensji, aż do czasu przejścia w stan spoczynku. (PAP)