Niedzielski o dynamice zakażeń w Polsce. Podał liczby na listopad i grudzień
Czwarta fala koronawirusa przybiera na sile w Polsce. Głos w tej sprawie zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski, który przedstawił prognozy na najbliższe miesiące.
We wtorek 26 października Ministerstwo Zdrowia podało, że wykryto 6265 nowych zakażeń koronawirusem. Jak wynika z ostatniego raportu, zmarły 93 osoby z COVID-19.
- Sytuacja epidemiczna staje się z dnia na dzień poważniejsza. Spodziewaliśmy się, że 5 tys. zakażeń dziennie osiągniemy pod koniec tego tygodnia - oświadczył szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski.
Dodał, że ostatnie dane wskazują, że prognoza, która pierwotnie była wskazywana przez Ministerstwo Zdrowia - ok. 7-15 tys. na koniec listopada oraz 7-12 tys. na koniec grudnia - wymaga przeszacowania.
- Te dolne przedziały będą bliżej 10 tys. niż 7 tys. - oświadczył minister, podkreślając, że wciąż wariantem dominującym wśród zakażeń jest wariant delta.
Jednocześnie podkreślił, że "sytuacja jest poważna, ale porównując z rokiem poprzednim, szczególnie w kwestii liczby zakażeń czy hospitalizacji, widać fundamentalną różnicę, wynikającą oczywiście z poziomu zaszczepień".
- Dzisiaj mamy 6265 przypadków nowych zakażeń, a tego samego dnia, czyli 26 października (2020 roku) mieliśmy 16 400 nowych zakażeń. Więc widać, że ta skala to jest mniej więcej 2,5-krotna i to jest (...) efekt szczepień - tłumaczył minister.
- W tej chwili mamy 5 416 hospitalizacji, a rok temu, tego samego dnia, mieliśmy ich ponad 12 tys. Tutaj też widać, że wskaźnik jest zdecydowanie lepszy - dodał polityk.
Niedzielski: zwiększymy liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19 o 10 tys.
- Sytuacja epidemiczna wymaga reakcji, reakcją jest zwiększenie infrastruktury łóżkowej - dodał Niedzielski. Poinformował, że baza łóżek dla pacjentów z COVID-19 będzie zwiększona łącznie o 10 tys. łóżek: 8,5 tys. w zwykłych szpitalach i 1,5 tys. w szpitalach tymczasowych. Według ministra "to jest dodatkowa przestrzeń, która da nam bezpieczeństwo na co najmniej 2-3 tygodnie".
Jak mówił na konferencji prasowej, obecnie w kraju jest 16 szpitali tymczasowych. - W gotowości do udzielenia świadczeń w przypadku zwiększenia liczby zakażeń jest 7 szpitali pasywnych. W najbliższym czasie uruchomione zostaną szpitale w Ostrołęce, Poznaniu i na Okęciu - wyliczał szef MZ.
Trzecia dawka szczepionki. Kiedy ruszają skierowania?
Podczas konferencji pojawił się również temat trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi dla osób od 18. roku życia. Niedzielski zapowiedział, że według resortu proces wystawiania skierowań zostanie uruchomiony 2 listopada.
- Skierowania będą wystawiane wszystkim zaszczepionym, sześć miesięcy po ostatniej dawce - poinformował minister.
Przeczytaj też: Zmasowana kontrola maseczek. Na Pomorzu 200 interwencji
Handel certyfikatami covidowymi. Niedzielski o surowych karach
Adam Niedzielski odniósł się również do handlu certyfikatami covidowymi. Minister zaznaczył, że ta sprawa jest przedmiotem zainteresowania zarówno jego resortu, jak i Ministerstwa Cyfryzacji oraz policji.
- Udało nam się namierzyć osoby, które takiego handlu się dopuszczały. To będzie karane z całą surowością, są wnioski do prokuratury - powiedział Niedzielski.
Koniec stażu zawodowego dla lekarzy? Głos z Ministerstwa Zdrowia
Tymczasem Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia o zniesienie obowiązkowego podyplomowego stażu zawodowego dla lekarzy.
Niedzielski oświadczył, że resort rozmawiał z rektorami uczelni medycznych na temat jakości kształcenia; wkrótce mają być przedstawione stosowne rozwiązania legislacyjne, które pozwolą zwiększyć liczbę dostępnych lekarzy w systemie.
- Wychodząc naprzeciw uchwale Konferencji Rektorów o zniesieniu stażu dla lekarzy i dla lekarzy dentystów, zostanie podjęta inicjatywa legislacyjna, która pozwoli jak najszybciej wprowadzić zapisy likwidujące staż podyplomowy - mówił na konferencji wiceminister Piotr Bromber.