Niedziele handlowe 2020. Czy 16 sierpnia to niedziela handlowa?
Czy w sierpniu czeka nas jeszcze jakakolwiek niedziela handlowa? Podpowiadamy, gdzie zrobimy zakupy w dni wolne od pracy. Odpowiadamy też na pytanie, czy najbliższa niedziela 16 sierpnia będzie handlowa.
Ustawa ograniczająca handel doprowadziła do tego, że niedziele handlowe w roku 2020 występują niezwykle rzadko kalendarzu. Jeszcze w zeszłym roku niedziele handlowe wypadały w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, dzięki czemu mogliśmy ze spokojem pójść do sklepu czy galerii handlowej. Teraz jest to niemożliwe.
Niedziela handlowa. Kiedy wypada w kalendarzu?
Od 1 stycznia 2020 roku niedziele handlowe występują niezwykle rzadko - jest to efekt zmian, jakie nastąpiły w przepisach. Zdecydowali tak politycy, którzy zaostrzyli ustawę o zakazie handlu w niedziele. W ciągu całego roku niedziela handlowa w 2020 roku wypada tylko siedem razy.
Czy najbliższa niedziela 16 sierpnia jest handlowa?
Od początku roku miały miejsce już cztery niedziele handlowe - jedna w styczniu, dwie w kwietniu i jedna w czerwcu. Lipiec był miesiącem, w którym nie było żadnej niedzieli handlowej. Przed nami jeszcze tylko trzy niedziele handlowe - jedna w sierpniu i dwie w grudniu.
Czy 16 sierpnia to niedziela handlowa? Nie. Najbliższa niedziela handlowa wypada dopiero pod koniec wakacji, w ostatni weekend miesiąca - 30 sierpnia. Na kolejne musimy poczekać aż do grudnia.
Niedziele handlowe. Sierpień 2020. Które sklepy są otwarte 16 sierpnia?
Należy pamiętać, że ustawa ograniczająca handel pozwala na to, by w niedziele otwarta była część sklepów. Na liście znalazły się m.in.:
- placówki pocztowe
- sklepy osiedlowe, w których klientów obsługuje właściciel
- apteki
- kwiaciarnie
- sklepy działające na zasadzie franczyzy, np. Żabka, Carrefour Express
- lokale gastronomiczne
- miejsca rozrywki
- stacje paliw
- sklepy na dworcach PKP
Za nieprzestrzeganie zasad zakazu handlu przewidziane są surowe kary, o czym warto pamiętać. Inspektor kontrolujący sklep może nałożyć na niego mandat w wysokości 1-5 tys. zł. Jeśli mandat nie zostanie przyjęty, to sprawa może trafić do sądu, gdzie kara grzywny może wynieść nawet 100 tys. zł.