Trwa ładowanie...
d3p11fh

Niedziele handlowe 2019. Dziś niedziela handlowa? A może obowiązuje zakaz handlu?

Niedziela handlowa i zakaz handlu – te dwa słowa zaprzątają głowy wielu zapominalskich osób, które w ostatnich dniach tygodnia zastanawiają się, czy uda im się zrobić zakupy w niedzielę. Czy 27 października to niedziela handlowa?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niedziele handlowe 2019. Które sklepy będą otwarte 27 października?
Niedziele handlowe 2019. Które sklepy będą otwarte 27 października? (Fotolia)
d3p11fh

Niedziela handlowa w Polsce odbywa się w ostatnią niedzielę miesiąca. Oznacza to, że 27 października nie będzie obowiązywał zakaz handlu, a wszystkie sklepy będą otwarte. Zakupy zrobimy zarówno w galeriach handlowych, jak i supermarketach.

Harmonogram niedziel handlowych wyznacza ustawa ograniczająca handel w niedzielę i święta. Zgodnie z jej zapisami w grudniu odbędą się aż trzy niedziele handlowe, a nie tylko jedna. Zakupy zrobimy 29 grudnia (ostatnia niedziela), a także 15 i 22 grudnia. Dodatkowe niedziele handlowe mają związek ze Świętami Bożego Narodzenia. Podobna sytuacja miała miejsce w kwietniu, kiedy to zakupy zrobiliśmy w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Osoby, które już teraz mają problemy z zaplanowaniem zakupów, będą musiały liczyć się z jeszcze większymi utrudnieniami. W 2020 roku niedziele handlowe odbędą się tylko kilka razy w roku.

d3p11fh

Niedziela handlowa 27 października. Które sklepy są czynne w każdą niedzielę?

Dziś odbywa się niedziela handlowa, dlatego wszystkie sklepy mogą być otwarte. Niestety już za tydzień ponownie będzie obowiązywał zakaz handlu. Jednak nie wszystkie sklepy będą wtedy zamknięte. W każdą niedzielę zakupy zrobimy w:

  • sklepach osiedlowych, jeżeli klientów obsłuży jego właściciel
  • kwiaciarniach
  • aptekach
  • sklepach działających na zasadzie franczyzy, m.in. Żabka, Carrefour Express
  • placówkach pocztowych
  • lokalach gastronomicznych
  • miejscach rozrywki
  • na stacjach paliw

Osoby, które nie przestrzegają zakazu handlu, powinny liczyć się z wysokimi karami. Inspektor Pracy kontrolujący placówkę może nałożyć mandat w wysokości od tysiąca do 5 tys. zł lub przekazać sprawę do sądu. Kara wymierzona przez sąd może sięgać nawet 100 tys. zł.

d3p11fh

Podziel się opinią

Share
d3p11fh
d3p11fh
Więcej tematów