Trwa ładowanie...
d1zga4e

Niedziele handlowe 2019. Czy 8 września obowiązuje zakaz handlu? Które sklepy będą otwarte w niedzielę?

Niedziele handlowe w 2019 roku wypadają tylko raz w miesiącu. Zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Oznacza to, że 8 września wszystkie sklepy będą zamknięte.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niedziela handlowa wrzesień 2019. Zakaz handlu 8 września. Sprawdź, które sklepy będą otwarte
Niedziela handlowa wrzesień 2019. Zakaz handlu 8 września. Sprawdź, które sklepy będą otwarte (iStock.com)
d1zga4e

Niedziela handlowa to dzień wyczekiwany przez wielu zapracowanych Polaków, którzy nie mają czasu zrobić zakupów z odpowiednim wyprzedzeniem. Zakaz handlu w niedzielę w 2019 roku nie obowiązuje tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Niedziela handlowa we wrześniu odbędzie się 29 września.

Zgodnie z treścią ustawy ograniczającej handel w niedziele w 2018 roku zakupy mogliśmy robić w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Zdecydowanie rzadziej zakupy w ostatni dzień tygodnia uda nam się zrobić w 2020 roku. Wtedy zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w kilka niedziel w roku.

Obowiązujące przepisy wyznaczające niedzielę handlową przewidują niewielkie odstępstwa. W kwietniu zakupy mogliśmy zrobić w ostatnią niedzielę miesiąca oraz na tydzień przed Wielkanocą. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w grudniu. Zakaz handlu nie będzie wtedy obowiązywał 15, 22 i 29 grudnia. Dwie dodatkowe niedziele handlowe mają związek ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia.

d1zga4e

Niedziela handlowa wrzesień 2019. Sklepy otwarte 8 września

8 września to niedziela niehandlowa. Wszystkie supermarkety, w tym Biedronka i Lidl, będą zamknięte. Zakupów nie uda nam się zrobić również w wielu lokalach w galeriach handlowych. W każdą niedzielę czynne mogą być jedynie nieliczne placówki. Zaliczają się do nich:

  • sklepy osiedlowe, w których klientów obsługuje właściciel
  • apteki
  • kwiaciarnie
  • stacje paliw
  • sklepy działające na zasadzie franczyzy (np. Carrefour Express, Żabka)
  • lokale gastronomiczne
  • punkty pocztowe
  • miejsca rozrywki

Przedsiębiorcy niestosujący się do przepisów zakazu handlu w niedzielę muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Inspektor Pracy kontrolujący placówkę ma prawo nałożenia mandatu w wysokości od tysiąca do nawet 5 tys. zł. Może również przekazać sprawę do sądu, a kara zasądzona podczas rozprawy może wynieść nawet 100 tys. zł.

d1zga4e

Podziel się opinią

Share

d1zga4e

d1zga4e
Więcej tematów