Niedziela Palmowa w Kalwarii Zebrzydowskiej
Spektakl przedstawiający triumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, zainaugurował w Niedzielę Palmową odpust Wielkiego Tygodnia w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. W uroczystościach uczestniczyły tysiące wiernych.
01.04.2007 | aktual.: 01.04.2007 18:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/niedziela-palmowa-w-polsce-i-na-swiecie-6038700107031681g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/niedziela-palmowa-w-polsce-i-na-swiecie-6038700107031681g )
Niedziela Palmowa - w Polsce i na świecie
Misterium rozpoczęło się nieopodal kaplicy świętego Rafała na kalwaryjskich dróżkach. Jezus, w którego wcielił się brat Filemon, kleryk II roku kalwaryjskiego wyższego seminarium duchownego, wsiadł na osiołka i wyruszył na szczyt wzniesienia, na którym położony jest klasztor. Zbawicielowi towarzyszyli apostołowie. Ich role zawsze przypadają przewodnikom kalwaryjskim oraz wiernym.
Jezus wjechał na specjalnie ustawioną scenę, nieopodal kalwaryjskiej bazyliki, która symbolizuje świątynię w Jerozolimie. Na niej odegrano scenę wypędzenia kupców ze świątyni.
Niedzielne misterium poprzedziło poświęcenie palm wielkanocnych i uroczysta suma w bazylice.
Przedstawienie scen wjazdu Chrystusa do Jerozolimy jest prologiem do misterium Męki Pańskiej, które rozpocznie się w Wielką Środę. Wówczas wierni ujrzą sceny wieczerzy u Szymona, zdrady Judasza i pojmania Jezusa. Co roku w uroczystościach uczestniczą dziesiątki tysięcy wiernych. Tradycja inscenizowania wydarzeń pasyjnych w Kalwarii Zebrzydowskiej sięga XVII wieku.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.