PolskaNiedziela Palmowa Dniem Młodzieży

Niedziela Palmowa Dniem Młodzieży

W Niedzielę Palmową Kościół obchodził święto
uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, kapłani zaś święcili
przyniesione przez wiernych do świątyni palmy i gałązki oliwne. Od
18 lat Kościół tego dnia obchodzi Dzień Młodzieży.

Niedziela Palmowa Dniem Młodzieży

Obraz
© Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej (fot. PAP/Jakub Sikora)

Katolikom obchody Niedzieli Palmowej przypominają triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy, do której przybył jako Mesjasz Król. Mimo entuzjazmu tłumów wiedział, że czeka go odrzucenie i śmierć.

Na pamiątkę tego wydarzenia już od IV w. odbywają się w tym dniu uroczyste procesje, a od XI w. powszechny jest zwyczaj święcenia zielonych gałązek, wielkanocnych palm - symbolu chwały Chrystusa. Niedziela Palmowa jest też początkiem Wielkiego Tygodnia, którego punktem kulminacyjnym jest Triduum Paschalne.

W Watykanie papież Jan Paweł II w Niedzielę Palmową celebrował na placu Św. Piotra mszę, w której uczestniczyło 40 tys. młodych ludzi. Zaapelował do nich o "braterską solidarność" z rówieśnikami cierpiącymi w wyniku konfliktów w Iraku, Ziemi Świętej i innych krajach.

Papież prosił też Boga o trwały pokój dla świata, oparty na "czterech filarach: prawdzie, wolności, sprawiedliwości i miłości". "Pokój jest darem Chrystusa" - powiedział Ojciec Święty, który konsekwentnie przeciwstawiał się interwencji zbrojnej w Iraku. Starał się zapobiec jej do ostatniej chwili poprzez działania mediacyjne dyplomacji watykańskiej i ponawiane niemal codziennie od wielu tygodni apele do polityków.

Prymas Polski kardynał Józef Glemp odprawił w Niedzielę Palmową w Warszawie dwie msze - jedną adresowaną do dzieci, drugą - do młodzieży. Kard. Glemp wezwał dzieci do miłości dla rodziców i wychowawców oraz poprawnego życia. Podczas spotkania z młodzieżą prymas zaapelował o dokonywanie "dobrych wyborów życiowych".

Tłumy wiernych uczestniczyły w niedzielę w misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Spektakl, którego wykonawcami było ponad 100 mieszkańców okolicznych miejscowości, rozegrał się na kalwaryjskich dróżkach, na których znajdują się kapliczki malowniczo położone na lesistych wzgórzach. Długi pochód wiernych przeszedł od domu Piłata aż do grobu Pana Jezusa.

Misterium przedstawiające triumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy rozpoczęło w Niedzielę Palmową odpust Wielkiego Tygodnia w Sanktuarium Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej na Podbeskidziu. W rolę Jezusa wcielił się brat Marcjan Kozłowski z kalwaryjskiego seminarium. Na osiołku wjechał na szczyt wzniesienia, na którym położony jest klasztor. Chrystusowi towarzyszyli apostołowie. Ich role przypadają najbardziej zasłużonym przewodnikom kalwaryjskim, a także wiernym.

Misterium, odprawione po raz 56., poprzedziło poświęcenie palm wielkanocnych. Zakończyła je msza odprawiona w kalwaryjskiej Bazylice Klasztoru Bernardynów.

Kopia Całunu Turyńskiego, płótna, w które - według tradycji chrześcijańskiej - owinięto i złożono do grobu ciało Chrystusa po jego śmierci, została w Niedzielę Palmową uroczyście wniesiona do archikatedry łódzkiej. Kopię dla łódzkiej archidiecezji poświęcił papież Jan Paweł II. Intronizację kopii całunu poprzedził "Marsz dla Jezusa" z okazji obchodzonego w Niedzielę Palmową Światowego Dnia Młodzieży.

W marszu wzięło udział kilka tysięcy młodych ludzi, którzy pod przewodnictwem abpa Władysława Ziółka przeszli z Placu Wolności ulicą Piotrkowską do bazyliki archikatedralnej. Młodzi ludzie obok kopii całunu i drewnianego krzyża nieśli transparenty m.in. z napisami "Jezus moim przyjacielem" i "Z Chrystusem do Europy".

25-metrowa palma przygotowana przez Andrzeja Leszczyńskiego zwyciężyła w niedzielę w 45. Konkursie Palm Wielkanocnych w Lipnicy Murowanej (Małopolska). Do konkursu zgłoszono rekordową liczbę palm, a jury ustanowiło nową kategorię - palm złamanych. Na lipnickim rynku pojawiły się setki mieszkańców i turystów, którzy obserwowali konkursowe zmagania.

11 metrów mierzyła największa "Palma Kurpiowska" wystawiona do konkursu, który w Niedzielę Palmową odbył się w Łysych na Kurpiach (Mazowieckie). Konkursy odbywają się tam od 34 lat. Palmiarki i palmiarze zespołowo i indywidualnie rywalizują o nagrody za najpiękniejsze palmy. Przyciągają one co roku tłumy turystów. (jask)

Źródło artykułu:PAP
kościółreligiaświęto
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)