Niedziela handlowa wrzesień 2019. Sklepy otwarte 1 września. Czy dziś obowiązuje zakaz handlu w niedzielę?

Niedziela handlowa to jeden wyczekiwanych dni w każdym miesiącu. Odkąd w życie weszła ustawa zakazująca handlu w niedzielę, wiele osób ma problem z zapamiętaniem, które sklepy będą otwarte. Sprawdzamy kalendarz niedziel handlowych na wrzesień 2019.

Niedziela handlowa wrzesień 2019. Sklepy otwarte 1 września. Czy dziś obowiązuje zakaz handlu w niedzielę?
Źródło zdjęć: © iStock.com

01.09.2019 07:00

Czy dziś jest niedziela handlowa? Odpowiedź na to pytanie brzmi nie. 1 września to pierwsza niedziela we wrześniu, dlatego będzie wtedy obowiązywał zakaz handlu. Zgodnie z ustawą ograniczającą handel w niedzielę, zakupy możemy robić jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca. Niedziela handlowa we wrześniu odbędzie się zatem 29 września.

Więcej niedziel handlowych odbędzie się w grudniu. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał wtedy 29 grudnia (ostatnia niedziela miesiąca), a także 15 i 22 grudnia. Dwie dodatkowe niedziele handlowe zawdzięczamy zbliżającym się Świętom Bożego Narodzenia.

Ci, którzy już teraz mają problem z rozplanowaniem tygodnia tak, żeby zrobić zakupy, niebawem będą musieli liczyć się z jeszcze większymi utrudnieniami. Ustawa ograniczająca handel w niedzielę zakłada, że w 2020 roku zakupy w niedzielę zrobimy tylko kilka razy.

Niedziela handlowa. Te sklepy nie są objęte zakazem handlu

Mimo iż najbliższa niedziela handlowa odbędzie się dopiero 29 września, to nawet dziś będzie można zrobić zakupy w nielicznych sklepach. Zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje we wszystkich placówkach. Dlatego 1 września zakupy zrobimy w:

  • aptekach
  • kwiaciarniach
  • placówkach pocztowych
  • na stacjach paliw
  • sklepach osiedlowych działających na zasadzie franczyzy (np. Carrefour Express, Żabka)
  • sklepach osiedlowych, jeśli klientów obsłuży właściciel
  • lokalach gastronomicznych
  • miejscach rozrywki

Za nieprzestrzeganie zakazu handlu grożą surowe kary. Najłagodniejszą jest mandat w wysokości tysiąca złotych. Jeżeli sprawa zostanie przekazana do sądu, wówczas kara może wynieść nawet 100 tys. zł.

Zobacz także
Komentarze (16)