Trwa ładowanie...

Niechciana w Polsce, fetowana w UE. W ojczyźnie grozi jej do 15 lat więzienia

Ludmiła Kozłowska na celowniku Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w Użhorodzie. To szefowa działającej w Polsce Fundacji Otwarty Dialog, której nasze służby zakazały wjazdu do UE ze względów bezpieczeństwa. Zakaz zignorowało kilka krajów Wspólnoty.
Share
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy prowadzi postępowanie w sprawie Ludmiły Kozłowskiej
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy prowadzi postępowanie w sprawie Ludmiły KozłowskiejŹródło: PAP, Fot: Rafał Guz
d2w13gf

Ludmiła Kozłowska jest podejrzewana m. in. o zdradę stanu i nawoływanie do zmiany granic Ukrainy. Tamtejszy portal StopKor dotarł do dokumentów SBU w tej sprawie.

Po tym, jak działacz organizacji pozarządowej Stop Korupcji (StopKor) złożył zawiadomienie o "bezprawnych działaniach" Kozłowskiej, dostał odpowiedź, że wobec Ukrainki toczy się już postępowanie karne w związku z oznakami popełnienia przestępstwa.

"Organizacja StopKor wyjaśniła, że śledztwo prowadzone jest z paragrafów mówiących m.in. o działaniach w celu obalenia władz i naruszenia ładu konstytucyjnego, zmianie granic Ukrainy i publicznym nawoływaniu do podjęcia takich działań" - donosi portal, na który powołuje się PAP.

Kłopoty Kozłowskiej

"Obrończyni praw człowieka zapracowała na 15 lat więzienia" - dodaje StopKor. Chodzi o zdradę stanu i oszustwa finansowe na dużą skalę.

d2w13gf

Gdy w sierpniu przyleciała z Kijowa do Brukseli, Kozłowska została zatrzymana na lotnisku i wydalona z powrotem na Ukrainę. Polska umieściła w schengeńskiej bazie SIS żądanie, by nie wpuszczać jej do strefy Schengen. Polskie służby zdawkowo wyjaśniły, że chodzi o "poważne wątpliwości dotyczące finansowania Otwartego Dialogu". Chodzi o rodzinno-finansowe powiązania Kozłowskiej i jej fundacji z Rosją, którym sukcesywnie zaprzecza.

Zobacz także: Kontrowersje wokół zarobków Kaczyńskiego. Stanisław Tyszka: dziwna sytuacja

Ukrainka od tego czasu odwiedziła jednak Parlament Europejski, niemiecki Bundestag, a także Wielką Brytanię i Francję. Spowodowało to oburzenie polskich dyplomatów, którzy nie zgadzają się z tym, że decyzja naszych służb nie jest respektowana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2w13gf

Podziel się opinią

Share
d2w13gf
d2w13gf
Więcej tematów