Świat"Niech Polska przeprosi za pacyfikację Galicji!"

"Niech Polska przeprosi za pacyfikację Galicji!"

Przed polskimi placówkami dyplomatycznymi na Ukrainie protestowali członkowie nacjonalistycznej partii Swoboda. Powód? Jak donoszą lokalne media, przedstawiciele lwowskiej Rady Obwodowej upamiętnili 80. rocznicę "pacyfikacji ukraińskiej ludności Galicji, dokonanej przez władze Polski" w 1930 roku.

16.09.2010 | aktual.: 11.07.2013 08:30

Niewielkie pikiety odbyły się przed konsulatami w Charkowie i Odessie. Wzięło w nich udział odpowiednio - 13 i sześć osób. Przed ambasadą RP w Kijowie zebrało się 25 osób.

- W okresie międzywojennym polskie władze prowadziły w należącej wówczas do Polski Galicji i na Wołyniu politykę maksymalnej pacyfikacji ludności ukraińskiej, by ziemie te stały się na zawsze polskie. Obecna Polska powinna za to przeprosić - powiedział Andrij Ilienko, organizator protestu w Kijowie.

Jak wyjaśnił, protesty przed placówkami dyplomatycznymi Polski to wynik uchwały Rady Obwodowej we Lwowie, która postanowiła w maju, że uroczystości upamiętniające 80. rocznicę tych wydarzeń odbędą się właśnie 16 września.

"Pacyfikacja lat 30. XX wieku była operacją karną, przeprowadzoną przez polskie władze okupacyjne z użyciem policji i armii wobec cywilnej ukraińskiej społeczności Galicji" - ogłosili wówczas lwowscy deputowani.

W swej uchwale napisali, że operacja, która z rozkazu ówczesnego premiera Polski Józefa Piłsudskiego rozpoczęła się 16 września i trwała do 30 listopada 1930 roku. Objęła 450 miejscowości w 16 powiatach Galicji.

"Akcjom karnym towarzyszył masowy terror, aresztowania licznych działaczy społecznych i politycznych, niszczenie własności organizacji ukraińskich oraz osób prywatnych. Przedstawiciele ukraińskiej inteligencji byli więzieni w specjalnie utworzonym obozie koncentracyjnym Bereza Kartuska" - czytamy w uchwale.

Działania przeciwko ludności ukraińskiej ówczesnego województwa lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego polskie władze podjęły w odpowiedzi na akcje zbrojne działającej wtedy w Polsce Ukraińskiej Organizacji Wojskowej (UWO).

Stawiając sobie za zadanie walkę z Polską i ZSRR o niepodległość Ukrainy, latem 1930 roku UWO przeprowadziła akcję sabotażową, podczas której paliła polskie majątki rolne, niszczyła tory kolejowe i linie telegraficzne.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)