Polska"Niech antysemityzm nie zatruwa naszych serc"

"Niech antysemityzm nie zatruwa naszych serc"

Niech antysemityzm, który papież Jan Paweł II nazwał grzechem, nie obciąża naszych sumień i nie zatruwa naszych serc - wezwał prezydent Lech Kaczyński w specjalnym przesłaniu, które odczytano w czwartek w czasie uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. 27 stycznia przypada Dzień Pamięci o Holokauście.

"Niech antysemityzm nie zatruwa naszych serc"
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Kula

Przed Pomnikiem Bohaterów Getta płonęły świece i pochodnie ku pamięci ofiar Zagłady. Przedstawiciele najwyższych władz państwowych i organizacji żydowskich złożyli wieńce pod pomnikiem.

Przesłanie Lecha Kaczyńskiego z okazji Dnia Pamięci o Holokauście odczytała Ewa Junczyk-Ziomecka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

"Dzień Holocaustu przypomina i uświadamia, do jakiej katastrofy może doprowadzić zaślepienie szaleńczą ideologią, opartą na pogardzie dla innych narodowości, religii, przekonań i koloru skóry" - głosi przesłanie.

W czasie ceremonii słynny żydowski kantor Israel Rand odśpiewał modlitwy za zmarłych, a aktor Krzysztof Gosztyła przeczytał wiersz Icchaka Kacenelsona "Pieśn o zamordowanym żydowskim narodzie". Prezes Fundacji Shalom, aktorka Gołda Tencer, zaapelowała do Polaków, aby w piątek 27 stycznia o godz. 16 zapalili świece w oknach na znak pamięci o ofiarach holokaustu.

W czwartek obok Pomnika Bohaterów Getta zapłonęły stojące tam siedmioramienne świeczniki - menory, a za monumentem ustawiono metalowe instalacje w kształcie żydowskich nagrobków - macew.

Wśród uczestników ceremonii byli goście z Izraela, Yehuda Koren i Eilat Negev, autorzy wydanej właśnie książki "Sercem byliśmy wielcy", opisującej niezwykłą historię żydowskiej rodziny karłów ocalałej z holokaustu.

Musimy powstrzymać falę nienawiści nie tylko wobec Żydów, ale wobec wszystkich ludzi. Ludobójstwo nie chce odejść do historii, wystarczy wspomnieć przykład byłej Jugosławii - powiedziała Nagev. Jak zaznaczyła Nagev, jej rodzice pochodzący z Pińska uniknęli zagłady, gdyż przed wojną wyjechali do Izraela. Podkreśliła, że wizyta w Warszawie na terenie byłego getta, o którym wiele czytała, jest dla niej wielkim przeżyciem.

Z okazji Dnia Pamięci o Holokauście ulicami Warszawy będą jeździć do piątku dwa puste zabytkowe tramwaje z gwiazdą Dawida zamiast numeru.

Dzień Pamięci o Holokauście uchwaliło w listopadzie ubiegłego roku Zgromadzenie Ogólne ONZ dla uczczenia pamięci wszystkich ofiar mordów, dokonanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej. Na datę obchodów ONZ wybrała rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 r.

Organizatorem uroczystości była amerykańsko-polsko-izraelska Fundacja Shalom, a honorowy patronat nad obchodami objął prezydent Lech Kaczyński.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)