Trwa ładowanie...

Niebezpieczny huragan zbliża się do Teksasu i Meksyku

Huragan Dolly nabiera siły w miarę, jak zbliża się do Meksyku i amerykańskiego stanu Teksas, gdzie ewakuowano już ponad 20 tys. ludzi.

Niebezpieczny huragan zbliża się do Teksasu i MeksykuŹródło: AFP
d3il1j1
d3il1j1

Drugi huragan tegorocznego sezonu na Oceanie Atlantyckim nabrał siły nad ciepłymi wodami Zatoki Meksykańskiej i osiągnął prędkość 160 km/h. Został zaliczony do kategorii drugiej w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona klasyfikującej huragany pod względem intensywności wiatru.

Meteorolodzy ostrzegli, że może spaść do 38 cm deszczu, co mogłoby doprowadzić do powodzi i zniszczyć tamy w gęsto zaludnionej dolinie granicznej rzeki Rio Grande.

W Meksyku deszcz zalał pola, wichury powywracały drzewa, zamknięto plaże.

W USA zamknięto drogę łączącą stały ląd z teksańską wyspą South Padre. Wstrzymano ruch statków w zatoce Corpus Christi, gdzie położona jest duża amerykańska rafineria.

d3il1j1

Gubernator Teksasu Rick Perry trzyma 1.200 funkcjonariuszy Gwardii Narodowej w stanie gotowości i wydał ostrzeżenie kryzysowe dla 14 nisko położonych hrabstw.

Władze zapowiedziały jednak, że nie zarządzą obowiązkowej ewakuacji, jeśli Dolly nie osiągnie prędkości 178 km/h. Na razie ewakuowano 23 tys. osób. Niektórzy nie chcą jednak pozostawiać domów, obawiając się złodziei.

W hrabstwie Cameron i na wyspie South Padre 13 tys. osób zostało pozbawionych energii elektrycznej.

W Meksyku z rafinerii Petroles Mexicanos ewakuowano 66 pracowników, podobnie jak z zakładu Shell Oil w Zatoce Meksykańskiej.

Tegoroczny sezon huraganowy na Oceanie Atlantyckim jest znacznie intensywniejszy; zazwyczaj czwarty tropikalny huragan pojawia się dopiero 29 sierpnia, a w tym roku nadszedł już 20 lipca.

W 2004 i 2005 roku huragany, m.in. Katrina, wyrządziły ogromne szkody w Stanach Zjednoczonych.

d3il1j1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3il1j1
Więcej tematów