Trwa ładowanie...
d9x1i7f
IAR

Nie żyje Wołodymyr Katriuk - był na liście najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich

Nie żyje Wołodymyr Katriuk, który był oskarżany o udział w nazistowskich zbrodniach wojennych w czasie II wojny światowej i znajdował się na liście najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy Centrum Szymona Wiesenthala. Zmarł w ubiegłym tygodniu w Kanadzie - poinformował lokalny dziennik "The Globe and Mail", powołując się na adwokata Katriuka, Oresta Rudzika. O ekstradycję byłego członka hitlerowskiego batalionu dopominała się Rosja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żołnierze jednej z dywizji SS
Żołnierze jednej z dywizji SS (Wikimedia Commons / PD)
d9x1i7f

Wołodymyr Katriuk miał 93 lata. Od dłuższego czasu chorował.

Hitlerowski batalion, którego członkiem był Katriuk, działał na terenach Białorusi i Ukrainy w latach 1942-44. W tym czasie jednostka brała udział w pacyfikacji Żydów. Sam Katriuk twierdził, że jego rola była pozytywna i polegała na ochronie obywateli przed czystkami.

Jak podaje "The Globe and Mail", niedawno o ekstradycję Katriuka dopomniała się Moskwa. Obecne stosunki Rosji i Kanady są jednak wyjątkowo napięte z powodu walk na wschodzie Ukrainy i aneksji Krymu i Ottawa zignorowała rosyjskie żądania.

W 1999 roku sąd w Kanadzie uznał, że Katriuk wyłudził obywatelstwo tego kraju, gdy ubiegł się o nie w 1951 roku i zataił informacje o kolaboracji z nazistami. Według "The Globe and Mail" nie znaleziono jednak wówczas dowodów na udział Katriuka w zbrodniach. W 2007 r. premier Kanady zdecydował się nie odbierać mu obywatelstwa. A jednak pięć lat później nazwisko Katriuka trafiło na niechlubną czołówkę listy poszukiwanych zbrodniarzy wojennych Centrum Szymona Wiesenthala.

d9x1i7f

W Kanadzie Katriuk pracował jako rzeźnik, zajmował się też pszczelarstwem.

Zobacz również wideo: Hitler twierdził, że broni się przed Polską.

d9x1i7f

Podziel się opinią

Share
d9x1i7f
d9x1i7f
Więcej tematów