Trwa ładowanie...
29-05-2015 15:07

Nie żyje Wołodymyr Katriuk - był na liście najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich

Nie żyje Wołodymyr Katriuk, który był oskarżany o udział w nazistowskich zbrodniach wojennych w czasie II wojny światowej i znajdował się na liście najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy Centrum Szymona Wiesenthala. Zmarł w ubiegłym tygodniu w Kanadzie - poinformował lokalny dziennik "The Globe and Mail", powołując się na adwokata Katriuka, Oresta Rudzika. O ekstradycję byłego członka hitlerowskiego batalionu dopominała się Rosja.

Share
Nie żyje Wołodymyr Katriuk - był na liście najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskichŹródło: Wikimedia Commons / PD
d1xng4g

Wołodymyr Katriuk miał 93 lata. Od dłuższego czasu chorował.

Hitlerowski batalion, którego członkiem był Katriuk, działał na terenach Białorusi i Ukrainy w latach 1942-44. W tym czasie jednostka brała udział w pacyfikacji Żydów. Sam Katriuk twierdził, że jego rola była pozytywna i polegała na ochronie obywateli przed czystkami.

Jak podaje "The Globe and Mail", niedawno o ekstradycję Katriuka dopomniała się Moskwa. Obecne stosunki Rosji i Kanady są jednak wyjątkowo napięte z powodu walk na wschodzie Ukrainy i aneksji Krymu i Ottawa zignorowała rosyjskie żądania.

W 1999 roku sąd w Kanadzie uznał, że Katriuk wyłudził obywatelstwo tego kraju, gdy ubiegł się o nie w 1951 roku i zataił informacje o kolaboracji z nazistami. Według "The Globe and Mail" nie znaleziono jednak wówczas dowodów na udział Katriuka w zbrodniach. W 2007 r. premier Kanady zdecydował się nie odbierać mu obywatelstwa. A jednak pięć lat później nazwisko Katriuka trafiło na niechlubną czołówkę listy poszukiwanych zbrodniarzy wojennych Centrum Szymona Wiesenthala.

d1xng4g

W Kanadzie Katriuk pracował jako rzeźnik, zajmował się też pszczelarstwem.

Zobacz również wideo: Hitler twierdził, że broni się przed Polską.
d1xng4g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xng4g
d1xng4g
Więcej tematów