Trwa ładowanie...
djuuvuy

Nie żyje płk Mieczysław Stachiewicz. Pilot Dywizjonu 301 miał 102 lata

W Londynie w wieku 102 lat zmarł Mieczysław Stachiewicz, pułkownik Wojska Polskiego w stanie spoczynku i uczestnik II wojny światowej odznaczony Orderem Orła Białego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmarł płk Mieczysław Stachiewicz, pilot Dywizjonu 301
Zmarł płk Mieczysław Stachiewicz, pilot Dywizjonu 301 (PolishEmbassyUK)
djuuvuy

O śmierci płk. Mieczysława Stachiewicza poinformował ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki. Dyplomata opublikował specjalny wpis w mediach społecznościowych.

"Jestem głęboko zasmucony wiadomością o śmierci pułkownika Mieczysława Stachiewicza. Był wielkim patriotą! Był pilotem Dywizjonu 301, wybitnym działaczem Polonii w Wielkiej Brytanii oraz honorowym prezesem Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie. Moje myśli i modlitwy są z jego rodziną" - napisał na Twitterze Rzegocki.

Przyczyna śmierci Stachiewicza nie została podana. Instytut Józefa Piłsudskiego oświadczył, że dwa tygodnie temu podczas pobytu w szpitalu pułkownik zaraził się koronawirusem.

djuuvuy

"Honorowy Prezes Mieczysław Stachiewcz wraca do zdrowia. Nasz kochany Szef zaraził się koronawirusem w szpitalu. Życzymy Mu szybkiego powrotu do pełni sił" - oświadczyły wówczas władze instytutu na Facebooku.

Zobacz też: Hubert Zumbach opowiedział nam o swoim ojcu. Jan Zumbach był pilotem w Dywizjonie 303

Nie żyje płk Mieczysław Stachiewicz. Pilot Dywizjonu 301 miał 102 lata

Mieczysław Stachiewicz urodził się 21 maja 1917 roku w Warszawie. Po ukończeniu szkoły powszechnej w 1937 roku wstąpił do Wojska Polskiego, aby we wrześniu 1939 wziąć udział w wojnie obronnej.

djuuvuy

Po tym, jak Polskę zaatakowali Sowieci, Stachiewicz przekroczył granicę z Rumunią, po czym został internowany w Calafat nad Dunajem. W styczniu 1940 roku uciekł do Francji, a następnie kilka miesięcy później ewakuowano go do Wielkiej Brytanii, gdzie został skierowany do bazy Polskich Sił Powietrznych w Blackpool. Tam jego oddział przydzielono do szeregów 301 Dywizjonu Bombowego Ziemi Pomorskiej.

Order Orła Białego otrzymał w 2017 roku z nadania prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

djuuvuy

Podziel się opinią

Share

djuuvuy

djuuvuy
Więcej tematów