Trwa ładowanie...
db89qqz

Nie żyje Mary Tyler Moore, symbol "kobiety wyzwolonej"

Aktorka i producentka telewizyjna Mary Tyler Moore, znana milionom Amerykanów m.in. z serialu komediowego "The Dick Van Dyke Show" zmarła w szpitalu w miejscowości Greenwich, w stanie Connecticut. Miała 80 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie żyje Mary Tyler Moore, symbol "kobiety wyzwolonej"
(AFP)
db89qqz

Przyczyną śmierci aktorki były komplikacje spowodowane zapaleniem płuc.

Gwiazda amerykańskiej telewizji od lat zmagała się z problemami zdrowotnymi. W 2011 r. przeszła operację usunięcia guza mózgu. Oprócz tego borykała się z alkoholizmem, a swoją zwycięską walkę z nałogiem opisała w wydanych w 1995 r. wspomnieniach "After All" ("Poza tym").

Szczególną popularność Mary Tyler Moore zyskała dzięki roli gospodyni domowej w nadawanym w latach 60. sitcomie "The Dick Van Dyke Show". W latach 70. za kreację Mary Richards w serialu "The Mary Tyler Moore Show" aktorka otrzymała cztery z siedmiu nagród Emmy, jakie zdobyła w swej karierze. Zagrała tam współczesną, niezależną kobietę, która realizuje się w karierze zawodowej, a nie w życiu rodzinnym.

db89qqz

Mary Tyler Moore była nie tylko odtwórczynią głównej roli w tym serialu, ale wspólnie ze swoim drugim mężem Grantem Tinkerem, producentką serialu.

- Wpływ stworzonej przez panią Tyler postaci Mary Richards widać w kreacjach wszystkich współczesnych, kobiecych gwiazd seriali telewizyjnych: od Jennifer Aniston poprzez Debrę Messing do Tiny Fey - wskazuje krytyk kulturalny Virginia Heffernan na łamach dziennika "The New York Times".

Aktorka była w stanie wznieść się ponad swoje osobiste tragedie, jak śmierć jedynego syna, który przypadkowo zastrzelił się w wieku 24 lat. Dwa lata wcześniej jej młodsza siostra zmarła w wyniku przedawkowania narkotyków. Osobiste przeżycia stały się inspiracją do nietypowej w karierze Mary Tyler Moore roli zgorzkniałej po utracie syna matki w filmie "Zwyczajni Ludzie" (1980 r.) w reżyserii Roberta Redforda. Za tę rolę Moore otrzymała Złotego Globa i nominację do Oscara za najlepszą rolę kobiecą.

db89qqz

Podziel się opinią

Share

db89qqz

db89qqz
Więcej tematów