Trwa ładowanie...
IAR

Nie żyje legenda radiowego reportażu Adam Wielowieyski

Nie żyje legenda radiowego reportażu Adam Wielowieyski, dziennikarz przez wiele lat związany z Polskim Radiem. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie.
Share
Nie żyje legenda radiowego reportażu Adam Wielowieyski
Źródło: Adam Wielowieyski
d2gg46l

Adam Wielowieyski pozostawił po sobie kilkadziesiąt reportaży, dostępnych obecnie w archiwum Polskiego Radia. Najbardziej aktywny zawodowo był w latach 60., 70. i 80. Później był mentorem dla wielu młodych adeptów zawodu.

Reportażystka Janina Jankowska powiedziała, że Adam Wielowieyski był wspaniałym kolegą i prawdziwym profesjonalistą. Jak przypomniała, jego reportaże były wielokrotnie nagradzane nie tylko w Polsce, ale również na świecie. - Każdy młody reportażysta, który chce się dowiedzieć czegoś o radiu, powinien reportaże Adama Wielowieyskiego poznać - dodała.

Janina Jankowska, która sama przez długi czas pracowała w radiowej Jedynce i Redakcji Reportaży Literackich zapamiętała Adama Wielowieyskiego jako człowieka o wielkiej klasie i kulturze. - Dziś już takich ludzi nie ma - zakończyła Jankowska.

d2gg46l

W ciepłych słowach wspominał zmarłego dziennikarza jego redakcyjny kolega Krzysztof Wyrzykowski, wieloletni pracownik Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Jak mówił, dla niego Wielowieyski był przede wszystkim mentorem i nauczycielem zawodu. To z nim poszedł na pierwsze nagranie, to on pokazał mu, jak tworzyć radiowe materiały.

Według Wyrzykowskiego, Adam Wielowieyski miał niezwykłą zdolność "chwytania świata dźwięków" i takiego konstruowania reportaży, by były one interesujące dla słuchacza. A poza tym - mówił rozmówca - Wielowieyski miał "niesłychany dźwięk", a jego sposób prowadzenia narracji był "nie do podrobienia".

Adam Wielowieyski od kilku lat chorował, w wyniku czego stracił głos.

d2gg46l

Podziel się opinią

Share
d2gg46l
d2gg46l
Więcej tematów