Trwa ładowanie...
dsj1yaz

Nie żyje Jerzy Jarocki, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów

Rano w Warszawie zmarł Jerzy Jarocki, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów - informuje e-teatr.pl. Miał 83 lata. -
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Reżyser Jerzy Jarocki
Reżyser Jerzy Jarocki (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
dsj1yaz

- Odszedł jeden z najważniejszych twórców teatralnych ostatnich kilkudziesięciu lat. Ostatni z tego wspaniałego pokolenia tworzącego teatr powojenny w Polsce - powiedział o Jarockim dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie Jan Englert. Przypomniał, że w ostatnich latach Jarocki był związany z Teatrem Narodowym. - Przygotowywał nowe przedstawienie, którego już nie zrealizuje. Premiera miała odbyć się w marcu 2013 roku. Był także w trakcie realizacji przeniesienia "Tanga" do Teatru Telewizji - mówił Englert.

Englert podkreślił także, ze na spektaklach Jarockiego wychowało się wielu reżyserów i aktorów. - Odszedł ktoś, kto swoimi inscenizacjami, swoją wiedzą, erudycją, wrażliwością na współczesność czynił teatr poszukującym. Wychował na swoich spektaklach całą rzeszę próbujących iść jego tropem reżyserów, nie mówiąc już o aktorach, od których wymagał niezwykle wiele - mówił. - Nie sądzę, żeby komukolwiek było łatwo uzupełnić miejsce po Jerzym Jarockim - dodał.

Jerzy Jarocki urodził się 11 maja 1929 r. w Warszawie. Związany był ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, oraz Teatrem Narodowym w Warszawie.

dsj1yaz

Od 1991 r. pracował jako profesor w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W 1994 został przyjęty w poczet członków Polskiej Akademii Umiejętności.

Za reżyserię przedstawienia Król Lear Williama Szekspira w Teatrze Dramatycznym w Warszawie został laureatem nagrody im. Konrada Swinarskiego (przyznawanej przez redakcję miesięcznika Teatr) za sezon 1976/1977.

17 listopada 2007, podczas uroczystości w Teatrze Narodowym w Warszawie, odebrał z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. - Za perfekcyjną naukę kilku pokoleń artystów, za kształcenie publiczności, za podnoszenie każdego spektaklu - jeżeli jest taka potrzeba - z pozycji horyzontalnej na wertykalną - podziękował minister Jarockiemu.

dsj1yaz

Podziel się opinią

Share

dsj1yaz

dsj1yaz
Więcej tematów