Trwa ładowanie...
d2nc1oy
IAR

Nie żyje Butros Butros Ghali, były sekretarz generalny ONZ

• Rada Bezpieczeństwa ONZ: nie żyje Butros Butros Ghali
• Butros Ghali był sekretarzem generalnym ONZ w latach 1992 - 1996
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Butros Butros Ghali
Butros Butros Ghali (PAP/EPA, Fot: JUAN M. ESPINOSA)
d2nc1oy

Rada Bezpieczeństwa minutą ciszy uczciła śmierć Butrosa Ghalego - byłego sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Egipcjanin przewodniczył ONZ w latach 1992-1996. W 1979 roku jego starania doprowadziły do zawarcia egipsko-izraelskiego pokoju. Ghali był profesorem prawa międzynarodowego na uniwersytecie w Kairze. Zmarł w wieku 93 lat.

W dziejach ONZ był pierwszym sekretarzem generalnym pochodzącym z Afryki. Jako sukces przypisuje mu się zorganizowanie masowej operacji pomocy głodującym na czarnym lądzie.

Jednak media w Stanach Zjednoczonych przypominają również pasmo porażek Egipcjanina. Nie umiał być skuteczny wobec nieuporządkowanego postkomunistycznego świata. Chodzi tu przede wszystkim o konflikt zbrojny w byłej Jugosławii na początku lat 90. Fala krytyki spadła na niego również za brak skuteczności całej Organizacji Narodów Zjednoczonych wobec ludobójstwa w Rwandzie, które dokonywało się podczas wojny domowej w tym kraju.

d2nc1oy

Butros Ghali był pierwszym sekretarzem generalnym ONZ, który nie został wybrany na drugą kadencję. Później pełnił funkcję sekretarza generalnego La Francophonie (od 1997 do 2002 roku), później był dyrektorem egipskiej Narodowej Rady Praw Człowieka (ENCHR).

d2nc1oy

Podziel się opinią

Share
d2nc1oy
d2nc1oy
Więcej tematów