Trwa ładowanie...

Nie wytrzymali! Rosjanie oficjalnie skarżą się do władz. "Komisja śledcza" [RELACJA NA ŻYWO]

Niedziela to 256. dzień rosyjskiej inwazji. Żołnierze ze 155. Brygady Piechoty Morskiej Floty Pacyfiku skarżą się na swoich dowódców i domagają się powołania specjalnej komisji, niezwiązanej z resortem obrony Rosji. Twierdzą, że są traktowani jak "mięso armatnie" i wysyłani pod ukraiński ostrzał tylko po to, by ich przełożeni mogli pochwalić się inicjatywą. Jako przykład podają "kompletnie nieprzygotowany atak" zarządzony przez dowódcę zgrupowania rosyjskich wojsk w Donbasie gen. Rustama Muradowa. Zginąć miało podczas niego ponad 300 rosyjskich żołnierzy. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Nie wytrzymali! Rosjanie oficjalnie skarżą się do władz. "Komisja śledcza"Nie wytrzymali! Rosjanie oficjalnie skarżą się do władz. "Komisja śledcza"Źródło: PAP
dwoxuj0
dwoxuj0
Trwa łączenie
22:01, 06.11.2022

W Kijowie w poniedziałek dojdzie do większych niż planowano wyłączeń elektryczności, ze względu na deficyt energii większy o jedną trzecią - poinformowały w niedzielę: państwowy operator Ukrenerho i firma DTEK Yasno, dostawca prądu w stolicy Ukrainy.

21:49, 06.11.2022

"Badacze zidentyfikowali szereg rosyjskich operacji informacyjnych, które mają wpłynąć na amerykańskie wybory i w efekcie osłabić poparcie dla Ukrainy" - informuje "The New York Times". Według ekspertów tuż przed wyborami w USA reaktywowano wiele kont, które wcześniej zidentyfikowano jako powiązane z tajną rosyjską agencją z Petersburga, która ingerowała w wybory prezydenckie w 2016 roku i ponownie w 2020 roku. 

21:33, 06.11.2022

Ukraiński prezydent poinformował też, że w obwodzie donieckim na wschodzie kraju "trwają bardzo zaciekłe ataki rosyjskie". Zapewnił, że Rosjanie ponoszą tam "poważne straty", niemniej rzucają do walki swych zmobilizowanych rezerwistów i najemników. 

21:32, 06.11.2022

Zełenski oświadczył, że "współudział Iranu w terrorze rosyjskim powinien zostać ukarany". - Każdy, kto pomaga Rosji w kontynuowaniu wojny, powinien również odpowiadać za jej skutki - zauważył. - Gdyby nie irańskie dostawy uzbrojenia dla agresora, bylibyśmy już bliżej pokoju - ocenił. 

21:31, 06.11.2022

- W ciągu ostatniej doby okupanci znów użyli irańskich dronów ofensywnych. Zostały strącone, ale niestety, niektóre trafiły w cel - powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo. 

21:25, 06.11.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w niedzielę, że Rosja koncentruje siły do możliwych ponownych zmasowanych ataków na ukraińską infrastrukturę, zwłaszcza energetyczną. Podkreślił, że Moskwa wykorzystuje do tych uderzeń drony otrzymane od Iranu. 

21:20, 06.11.2022

Ukraiński artysta Andrij Danyłko, znany jako Wierka Serdiuczka, sprzedał unikatowe auto Freddiego Mercury’ego – Rolls-Royce’a z 1974 r. za 250 tys. funtów. Pieniądze zostaną przeznaczone na nowoczesne centrum rehabilitacyjne na Ukrainie – podaje portal Suspilne. 

21:06, 06.11.2022

Żołnierze 155. Brygady Piechoty Morskiej Floty Pacyfiku, według danych ukraińskiego wywiadu, brali udział w okupacji Buczy, Irpienia i Hostomla w obwodzie kijowskim. Rosjanie zabili tam setki cywilów.

20:47, 06.11.2022

Przypomnijmy, że gen. Muradow jest od 2019 roku zastępcą dowódcy Południowego Okręgu Wojskowego Rosji. Wcześniej był dowódcą rosyjskich "sił pokojowych" w Górskim Karabachu, podczas rosyjskiej operacji militarnej w Syrii był doradcą wojskowym. 

20:45, 06.11.2022

Żołnierze ze  155. Brygady Piechoty Morskiej Floty Pacyfiku, którzy walczą w obwodzie donieckim, wysłali list do gubernatora  Kraju Nadmorskiego Olega Kużemiako. Skarżą się w nim na dowódcę zgrupowania rosyjskich wojsk w Donbasie gen. Rustama Muradowa. Ten, razem ze swoim bliskim współpracownikiem Achmedowem, miał wysłać ich pod ogień nieprzyjaciela, jak "mięso armatnie", tylko po to, by "zarobić punkty" u szefa Sztabu Generalnego Rosji Walerija Gierasimowa. Podczas "kompletnie nieprzygotowanego ataku" na Pawłowkę, zginąć miało 300 rosyjskich żołnierzy.  Wojskowi domagają się powołania specjalnej komisji, spoza resortu obrony, która miałaby się zająć wyjaśnieniem tej sprawy - informuje serwis Meduza. 

20:13, 06.11.2022

Ukraińcy pokazali nagranie z czeskim "wampirem" w akcji - helikopterem RM-70 Vampir.


20:08, 06.11.2022

- Wojna, która wybuchła w tym roku na Ukrainie pokazała słabości polityki polskiej, europejskiej i światowej - mówił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w niedzielę, przemawiając przy grobie Wincentego Witosa i jego współpracownika Stanisława Mierzwy w Wierzchosławicach podczas Zaduszek Witosowych. -  Najważniejsze wyzwania stojące przed Polską obecnie dotyczą bezpieczeństwa narodowego oraz bezpieczeństwa i niezależności w obszarach energetyki i żywności. To trzy z wielu spraw, o które trzeba zawalczyć, ale one wydają się być na pierwszym miejscu - podkreślił prezes PSL 

19:48, 06.11.2022

- Rosjanie stwarzają iluzję odwrotu z Chersonia, aby zwabić siły ukraińskie do walk ulicznych w tym mieście - oceniła w sobotę rzeczniczka ukraińskiej armii Natalia Humeniuk, cytowana przez CNN.

19:12, 06.11.2022

Rosyjska Cerkiew Prawosławna powiadomiła w niedzielę o śmierci na Ukrainie duchownego Michaiła Wasiljewa, zwierzchnika świątyni wojsk rakietowych Rosji. Wasiljew radził niedawno matkom, które nie chcą wysyłać synów na wojnę, by po prostu rodziły więcej dzieci. 

18:57, 06.11.2022

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w wywiadzie dla ARD, że Ukraina powinna mieć swobodę decydowania o negocjacjach w sprawie zawieszenia broni. -  Nie można decydować za Ukrainę. Ukraina musi powiedzieć, kiedy chce takich negocjacji, uważa je za obiecujące - cytuje słowa niemieckiego prezydenta Ukraińska Prawda.

18:37, 06.11.2022

Ukraińskie dowodztwo donosi także, że Rosjanie w regionie Chersonia niszczą prywatne łodzie. "Wyciekające z zatopionych łodzi paliwo dostało się do delty rzeki i bezpośrednio zagraża ekosystemowi Narodowego Parku Przyrodniczego Dolnego Dniepru" - czytamy w komunikcie sztabu generalnego ukraińskiej armii.

18:31, 06.11.2022

Sztab generalny ukraińskiej armii chwali się kolejnym sukcesem. Trafili w budynek w Kachowce, w obwodzie chersońskim, w którym znajdowało się 200 rosyjskich żołnierzy. Zniszczono także duży konwój rosyjskich żołnierzy w pobliżu miejscowości Radeńsk.

18:20, 06.11.2022

Rosyjscy żołnierz szkoleni na Białorusi - jak informuje ukraiński wywiad wojskowy - pogardliwie traktują swoich białoruskich kolegów. Często dochodzi do konfliktów między Białorusinami i Rosjanami.

18:18, 06.11.2022

Według ukraińskiego wywiadu wojskowego, na Białorusi przebywa ok. 4,3 tys. rosyjskich wojskowych, w 80 proc. są to niedawno zmobilizowani żołnierze. Przechodzą tam szkolenie przed wysłaniem na front. Według wywiadu, większośc z nich zkwaterowano w namiotach polowych. Pozbawieni właściwej odzieży łatwo zapadają na rózne choroby: od zwykłego przeziębienia po zapalenie płuc. Chorych jest tylu, że Rosja musiała wysłać własnych lekarzy wojskowych. 

18:07, 06.11.2022

Mówiąc o wojnie na Ukrainie papież Franciszek stwierdził: "Uderza mnie jej okrucieństwo". Jak ocenił, "to nie naród rosyjski" prowadzi wojnę. - To najemnicy - stwierdził papież. Przyznał, że woli tak myśleć, bo szanuje naród rosyjski. Podkreślił, że ma też wielki szacunek dla narodu ukraińskiego.


18:06, 06.11.2022

Na konferencji prasowej na pokładzie samolotu papieskiego w drodze z Bahrajnu do Rzymu papież przypomniał, że już dzień po wybuchu wojny w Ukrainie poszedł do ambasadora Rosji przy Stolicy Apostolskiej i powiedział mu, że jest "gotów pojechać do Moskwy i rozmawiać z Putinem". - Dwa razy rozmawiałem przez telefon z prezydentem Ukrainy Wolodymyrem Zełenskim - zaznaczył. Franciszek podkreślił też, że: "Prowadzona jest praca w sprawie zbliżenia". Odnotował m.in. zabiegi w kwestii jeńców.

18:05, 06.11.2022

Papież Franciszek powiedział dziennikarzom w niedzielę, że "Watykan dobrze pracuje" w sprawie wojny w Ukrainie. W ten sposób odpowiedział na pytanie o zaangażowanie Stolicy Apostolskiej w ewentualne negocjacje. 

17:50, 06.11.2022

Rosjanie znów ostrzelali obwód sumski - poinformował szef obwodowej administracji Dmytro Żywicki. Według niego na jedną miejscowość - Worożbian - spadły aż 72 pociski. Zginęła jedna kobieta, druga została ranna.

17:30, 06.11.2022

Osiem regionów Ukrainy, w tym Kijów, objętych jest obecnie kaskadowymi wyłączeniami prądu. Czasowe wyłączenia, trwające po kilka godzin, mają zapobiec przeciążeniu infrastruktury energetycznej, uszkodzonej w wyniku ostrzałów Rosji. Jak podał w niedzielę państwowy operator Ukrenerho, wyłączenia obejmują obecnie Kijów i obwody: kijowski, czerhnihowski, czerkaski, żytomierski, sumski, charkowski i połtawski.

17:06, 06.11.2022

Pomnik carycy Katarzyny II w Odessie, po serii aktów wandalizmu, został przykryty czarną tkaniną i ogrodzony. Ma zostać zdemontowany.


16:46, 06.11.2022

"Omówiliśmy pomoc makrofinansową dla Ukrainy na rok bieżący i następny" - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski  po rozmowie z szefową KE Ursulą von der Leyen. Dodał, że tematem rozmowy było też "wzmocnienie sankcji i przeciwstawienie się działaniom Iranu, który wspiera agresję przeciwko Ukrainie". Przywódcy rozmawiali też o inicjatywie zbożowej i o znaczeniu jej kontynuowania dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego na świecie.

16:39, 06.11.2022

Federacja Rosyjska ma pośrednie dowody, by sądzić, że wiadomość SMS "wszystko załatwione", wysłana przez ówczesną premier Wielkiej Brytanii Liz Truss do sekretarza stanu USA Anthony'ego Blinkena, odnosiła się do wysadzenia Nord Streams - oświadczył w rosyjskiej telewizji Siergiej Naryszkin,  szef Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji. Przypomnijmy, że kilka dni temu brytyjskie media informowały, że prywatny telefon byłej premier Liz Truss miał zostać zhakowany przez rosyjskich szpiegów. Miało do tego dojść latem, zanim został wysadzony gazociąg. Tymczasem Rosja od kilku dni twierdzi, że ma SMS-a wysłanego przez Truss do Blinkena w dniu eksplozji Nord Stream i oskarża Wielką Brytanię o sabotaż.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dwoxuj0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dwoxuj0
Więcej tematów