"Nie wykluczać członkostwa Ukrainy w UE"
Czołowy polityk niemieckiej CDU Wolfgang
Schaeuble skrytykował komisarza Unii Europejskiej Guentera
Verheugena za negatywne podejście do europejskich ambicji Ukrainy.
Ukraina jest krajem europejskim, chociaż jest obecnie bardzo daleko od spełnienia kryteriów kopenhaskich. Natomiast Turcja jest dużo bardziej zaawansowana pod względem spełnienia tych warunków, lecz jest tylko częściowo krajem europejskim - powiedział Schaeuble na spotkaniu z dziennikarzami zagranicznymi w Berlinie.
Kraje UE ustaliły w 1993 roku na szczycie w Kopenhadze zasady w dziedzinie demokracji i poszanowania praw mniejszości, które muszą spełnić kraje pragnące wstąpić do Unii.
Schaeuble dodał, że zupełnie nie rozumie Verheugena, który zaleca otwarcie negocjacji akcesyjnych z Turcją i równocześnie oświadcza, że członkostwo Ukrainy nie wchodzi w rachubę. Oczywiście, wszyscy wiedzą, że przyjęcie Ukrainy w tej chwili nie jest realistyczne. Ale nie można tego wykluczyć w dłuższej perspektywie - ocenił Schaeuble.
Schaeuble należy do prezydium CDU i jest wiceprzewodniczącym klubu parlamentarnego CDU/CSU. W partii zajmuje się polityką zagraniczną.
Podkreślił, że Unia Europejska jest zainteresowana dobrymi stosunkami z Rosją. Dlatego nie można sprawiać wrażenia, że w przypadku Ukrainy czy też Białorusi chodzi o walkę o strefy wpływów - zaznaczył. Przypomniał niedawną wypowiedź rosyjskiego przywódcy Władimira Putina, że Rosja nie ma nic przeciwko przyjęciu Ukrainy do Unii Europejskiej.
Polityk CDU ocenił bardzo pozytywnie rolę Polski w przezwyciężeniu kryzysu na Ukrainie. Za duży postęp uznał to, że kryzys rozwiązano przy znacznym udziale Polski, a nie ponad głowami Polaków w gronie Francja-Niemcy-Rosja. Europejska polityka wobec sąsiadów Unii na Wschodzie powinna być współtworzona przez Polskę - podkreślił Schaeuble.
Jacek Lepiarz