Trwa ładowanie...
d1cribp

Nie wróciły do szkoły, bo zmuszono je do małżeństwa

Z początkiem września do szkolnych ławek wracają po wakacjach tysiące francuskich dzieci. Jak pisze agencja Reutera, jest jednak wśród nich grupa dziewczyn i młodych kobiet, które już nie będą mieć szans na skończenie szkoły - przez letnie miesiące zostały zmuszone do małżeństwa, czasem wywiezione z kraju.

d1cribp
d1cribp

Fatou Diouf miała 18 lat, gdy ojciec wręczył jej bilet do Senegalu. Powiedział dziewczynie, że wygrała wycieczkę i będzie mogła zobaczyć ojczyznę swojej rodziny. Gdy dotarła do afrykańskiego kraju, okazało się, że została już poślubiona swojemu 36-letniemu wujowi. Nie musiała nawet być obecna na ceremonii ślubnej!

Po siedmiu miesiącach Fatou udało się uciec i schronić we francuskiej ambasadzie. Dzisiaj pracuje w organizacji pomagającej dziewczynom, które znalazły się w podobnej sytuacji.

Poprawność polityczna a prawa człowieka

Większość młodych kobiet, które są zmuszane do małżeństwa ma pochodzenie azjatyckie, afrykańskie lub bliskowschodnie i należy do społeczności muzułmańskiej, która w Francji jest największa w Europie - pisze Reuter.

- Przez długi czas problem ten był traktowany jako sprawa kultury. Coś, co się dzieje, ale nikt nie chce się dokładnie przyglądać - wyjaśnia Fatima Lalem, która odpowiada za politykę równości płci w paryskim ratuszu.

d1cribp

Nie wiadomo, jak wielka jest skala tego zjawiska. Według raportu francuskiej Wysokiej Rady ds. Integracji z 2003, nawet 70 tysięcy nastolatek mogło być zmuszone do zamążpójścia. Organizacji "Voix de Femmes" pomaga rocznie około 200 takim dziewczynom - ponad połowa z nich ma mniej niż 20 lat.

Aktywiści domaga się od rządu stworzenia systemu powiadamiania, gdy po wakacjach do szkół nie wracają młode muzułmanki. - Czasem szkoły nie reagują nawet do lutego - skarży się Christine Jamaa, szefowa "Voix de Femmes".

d1cribp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cribp
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj