PolskaNie widać niżu na wrocławskich uczelniach. Wyniki rekrutacji na studia

Nie widać niżu na wrocławskich uczelniach. Wyniki rekrutacji na studia

W większości wrocławskich uczelni ogłoszono wyniki rekrutacji na studia w nadchodzącym roku akademickim. Chętnych nie brakuje zarówno na kierunki ścisłe, jak i humanistyczne.

Nie widać niżu na wrocławskich uczelniach. Wyniki rekrutacji na studia
Źródło zdjęć: © AFP | Yekaterina Shtukina

Jest to pierwszy etap rekrutacji, zostały stworzone już listy rezerwowe dla kandydatów, a ostateczne listy przyjętych na studia poznamy dopiero we wrześniu. Mimo niżu demograficznego, jakim od pewnego straszy się władze wszystkich placówek edukacyjnych w Polsce, wrocławskie uczelnie na brak chętnych narzekać nie mogą.

Rekord na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich padł na kierunku stomatologia – na jedno miejsce było tam 52 kandydatów. Ponad połowę niższym wynikiem, ale również wartym podziwu, może pochwalić się kierunek lekarski. Tam kandydowało ponad 25 razy więcej chętnych niż zostało zaplanowanych miejsc. Uniwersytet Medyczny planuje także w następnych latach wprowadzić nowe kierunki, takie jak opieka senioralna czy prawo medyczne. Trudno dziś szacować, czy przyciągną tak liczne rzesze kandydatów jak stomatologia czy kierunek lekarski. Chętnych bowiem kusi wizja w miarę pewnego po takich studiach zatrudnienia w zawodzie.

Dwa dni temu listy przyjętych ogłosił Uniwersytet Wrocławski. Tutaj, wbrew obiegowej opinii, że po studiach humanistycznych bardzo trudno o znalezienie pracy, najwięcej chętnych przyciągnęły, oprócz psychologii, właśnie kierunki humanistyczne. Na dziennikarstwo zgłosiło się niemal 12 razy więcej studentów niż przewidziano miejsc, zaś na komunikację wizerunków chętnych na miejsce było 10. Ośmiu kandydatów na miejsce zanotowano na prawie, siedmiu na filologii hiszpańskiej, sześciu – na angielskiej. Komisja rekrutacyjna przyjęła na UWr. ok. 21 tys. zgłoszeń, czyli niemal dwukrotnie więcej niż wynosi liczba miejsc przygotowanych dla przyszłych studentów.

Na Politechnice Wrocławskiej maturzyści najchętniej wybierali geodezję i kartografię, automatykę i robotykę oraz inżynierię biomedyczną. Uniwersytet Przyrodniczy najwięcej chętnych przyciągnął na weterynarię oraz gospodarkę przestrzenną.

Na brak zainteresowania nie mogą narzekać uczelnie artystyczne. Na kierunek aktorski na wrocławską PWST zgłosiło się na jedno miejsce niemal 40 chętnych. Sporym wzięciem cieszył się także kierunek lalkarski, gdzie kandydatów było 17 razy więcej niż przewidzianych miejsc.

Wrocławskie uczelnie kuszą rokrocznie absolwentów szkół średnich nowymi kierunkami. W tym roku Uniwersytet Wrocławski zaproponował militarioznawstwo oraz genetykę i biologię eksperymentalną. Aż cztery nowe kierunki utworzył Uniwersytet Przyrodniczy – biologię człowieka (antropologię fizyczną), agrobiznes, biotechnologię stosowaną roślin oraz rolnictwo tropikalne (w języku angielskim).

Łącznie na wrocławskie uczelnie państwowe przyjęto ok. 80 tys. zgłoszeń. Najwięcej na Uniwersytecie Wrocławskim (21 tys.), następnie Politechnice Wrocławskiej (19 tys.) i Uniwersytecie Medycznym (12 tys.).

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)