Trwa ładowanie...
d1kbvqj

Nie uwierzysz, co robią w nocy delfiny

Delfiny butlonose trzymane w jednym z akwariów we Francji powtarzały nocami dźwięki wydawane przez wieloryby - informuje serwis Discovery News.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Delfiny butlonose
Delfiny butlonose (AFP, Fot: Roland Weihrauch)
d1kbvqj

Delfiny butlonose z akwarium Planete Sauvage w Port-Saint-Pere we Francji za dnia uczestniczą w pokazach zwinności przed publicznością. W tym czasie, w trakcie występów z głośników dobiega muzyka, odgłosy mew i pieśni humbaków.

Zupełnie przypadkowo wyszło na jaw, że nocami delfiny część tych dźwięków naśladują. Mikrofony zainstalowane pod wodą zarejestrowały, że delfiny wydają odgłosy zbliżone do pieśni humbaków. Naukowcy opisują to tak, jakby delfiny powtarzały lekcje zasłyszane za dnia.

Ważne jest, że badane delfiny całe życie przebywały w niewoli, nie mogły zatem słyszeć humbaków w naturze.

d1kbvqj

Badacze z Uniwersytetu w Rennes zastosowali program komputerowy, który pozwolił im na porównanie nagranych nocą dźwięków z prawdziwymi pieśniami humbaków. Ponadto, naukowcy odtwarzali ochotnikom nagrane odgłosy. Okazało się, że w 76% słuchacze nieprawidłowo je identyfikowali jako autentyczne nawoływania humbaków.

Naukowcy chcą teraz zbadać, czy delfiny naśladują humbaki przez sen. Oznaczałoby to, że ich mózg we śnie przetwarza nowe informacje.

d1kbvqj

Podziel się opinią

Share

d1kbvqj

d1kbvqj
Więcej tematów