Trwa ładowanie...
d12gfjo
15-04-2004 16:30

Nie umorzono sprawy prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego

Tarnobrzeski Sąd Rejonowy nie przychylił się do wniosku obrońcy
prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego i nie umorzył wobec niego
postępowania - poinformowała rzeczniczka sądu Małgorzata
Szwedo-Dec. Jan Sz. jest oskarżony o żądanie korzyści majątkowej w związku z
pełnioną funkcją.

d12gfjo
d12gfjo

Według Prokuratury Okręgowej w Kielcach, Jan Sz., w związku z pełnioną funkcją publiczną prezydenta Ostrowca i reprezentanta gminy w Radzie Wierzycieli Huty Ostrowiec SA, w maju 2003 roku zażądał od prezesa Zakładów Ostrowieckich Huta Ostrowiec (ZOHO) od 10 do 15 procent akcji ZOHO na rzecz jednej ze spółek miasta oraz sponsorowania klubu sportowego KSZO Ostrowiec w kwotach od 100 do 200 tys. zł miesięcznie. W zamian prezydent miał poprzeć ofertę spółki ZOHO podczas kolejnego przetargu na majątek upadłej Huty Ostrowiec SA.

Obrońca Jana Sz. wnioskował o umorzenie postępowania z powodu braku - jego zdaniem - faktycznych podstaw oskarżenia. Sąd uznał jednak, że umorzenie postępowania na obecnym etapie byłoby przedwczesne i wyznaczył termin rozprawy na 10 maja. Zdaniem sądu, dopiero po przeprowadzeniu postępowania dowodowego będzie możliwe orzeczenie, czy Jan Sz. jest winny, czy nie.

Sąd nie przychylił się także do innego wniosku obrońcy o zwróceniu sprawy do prokuratury z powodu występujących - jego zdaniem - braków w materiale dowodowym. W marcu decyzją Sądu Najwyższego sprawa przeciwko prezydentowi Ostrowca Świętokrzyskiego została przekazana do Tarnobrzega. Wnioskował o to Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim uznając, że Jan Sz., jako prezydent miasta, wielokrotnie pomagał sądowi w zapewnieniu warunków funkcjonowania. Sąd Najwyższy uznał, że w społecznym odbiorze może to budzić przekonanie, że sprawa nie będzie rozpoznana bezstronnie.

Prezydentowi, który nie przyznał się w prokuraturze do zarzucanych czynów, grozi kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.

d12gfjo

Huta Ostrowiec została postawiona w stan upadłości w lipcu 2002 roku. Majątek przedsiębiorstwa wydzierżawiła spółka pomostowa Zakłady Ostrowieckie Huta Ostrowiec, która startowała w kolejnych przetargach. Syndyk masy upadłościowej w lipcu, w piątym z kolei przetargu na majątek huty, wybrał ofertę hiszpańskiego koncernu Celsa. 31 października 2003 roku podpisano umowę kupna-sprzedaży ostrowieckiego zakładu.

d12gfjo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12gfjo
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj