Trwa ładowanie...
d4hzj3l
11-01-2010 12:13

Nie taki głupi neandertalczyk, jak go malują

Neandertalczyk zamieszkujący Europę Zachodnią ok. 50 tys. lat temu stosował makijaż, malując sobie ciało w celach rytualnych - sądzi prof. Joao Zilhao z wydziału archeologii uniwersytetu w Bristolu w południowo-zachodniej Anglii.

d4hzj3l
d4hzj3l

Podstawą tych ocen są muszle znalezione w południowej Hiszpanii, które zdaniem archeologów w czasach prehistorycznych służyły do przechowywania i mieszania barwników. Wyniki prac archeologów zamieszcza specjalistyczny amerykański periodyk "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).

Joao Zilhao, który prowadził badania w Murcji twierdzi, iż "pogląd, jakoby neandertalczycy byli półgłówkami" nie znajduje potwierdzenia w znaleziskach. Odkrycia dowodzą bowiem, że byli oni zdolni do myślenia w kategoriach symboli.

Uprzednio kawałki manganu, którego związki były używane przez neandertalczyków jako barwniki do malowania ciała, zostały odkryte w Afryce, skąd, jak się sądzi, mogli oni przywędrować do Europy.

Z hiszpańskiego odkrycia - zdaniem prof. Zilhao - płynie dalej idący wniosek niż z odkryć w Afryce. - Jest to pierwszy przekonujący dowód na to, że neandertalczycy używali kosmetyków. Wiedza o tym, iż znali skomplikowaną recepturę jest nowością. To coś znacznie więcej niż barwnik do malowania ciała - powiedział naukowiec.

d4hzj3l

W Murcji znaleziono kawałki żółtego barwnika najprawdopodobniej służącego za pierwszą warstwę kładzioną na ciało, a także wymieszany proszek z drobinkami połyskującego czarnego minerału. Naukowcy nie wykluczają, iż niektóre rzeźbione i pomalowane na jaskrawe kolory muszelki neandertalki mogły nosić jako biżuterię.

Człowiek neandertalski żył w okresie od około 180 do 35 tys. lat temu rozprzestrzeniając się w Europie (z wyjątkiem pokrytej wówczas lodowcem Skandynawii) i na Bliskim Wschodzie.

d4hzj3l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hzj3l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj