Trwa ładowanie...

"Nie tak się umawialiśmy". Nerwowa reakcja Rosji na decyzję Portugalii

Na Kremlu informacja o decyzji Lizbony w sprawie przekazania walczącej Ukrainie sześciu rosyjskich śmigłowców pożarniczych wywołała nerwowe reakcje. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa grzmiała i apelowała do portugalskiego rządu o opamiętanie się.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria ZacharowaRzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria ZacharowaŹródło: Getty Images, fot: Contributor
d2y7p4b
d2y7p4b

- Wzywamy naszych kolegów do ponownego przemyślenia i powstrzymania się od kroków, które dyskredytują Portugalię jako partnera do negocjacji i przekreślają dotychczasową korzystną współpracę - mówiła przedstawicielka rosyjskiego resortu zagranicznego.

Jak informuje TASS, Zacharowa przypomniała, że działania Lizbony, polegające na przekazaniu sprzętu rosyjskiej produkcji, byłyby pogwałceniem nałożonego przy zakupie zobowiązania. Rzeczniczka twierdzi bowiem, że w umowa zawierała zapis, który nie pozwala na przekazanie przez nabywcę śmigłowców bez zgody Rosji innym stronom. Dodała, że Moskwa nie wyraziła zgody na taki transfer, tym bardziej że Lizbona przekazuje Ukrainie śmigłowce "nie w celu gaszenia pożarów".

O tym, że sześć maszyn Kamow Ka-32A, służących portugalskiej straży pożarnej do zmagania się z ogniem, poleci pomagać ogarniętej wojną Ukrainie poinformowała agencja EFE. Rosyjskie helikoptery kupione były w 2006 roku. Nie są więc najnowsze i przed przekazaniem Kijowowi mają przejść przegląd i kompleksowe naprawy.

d2y7p4b

Rosja niezadowolona z Portugalii. Poszło ostrzeżenie z Moskwy

Portugalska minister Helena Carreiras powiedziała, że w tej chwili żadna z nich nie jest w pełni sprawna i zdolna do lotu. W związku z tym data dostarczenia sprzętu do Ukrainy nie jest jeszcze doprecyzowana. To może się przeciągać, bo w związku z sankcjami dostęp do rosyjskich części nie jest możliwy.

Jak donosi czeski portal Novinky, Ukraina jest jednak zdeterminowana, by pozyskać od Portugalii rosyjskie helikoptery. Kamow Ka-32A to doskonały środek transportu w każdych warunkach. Nadaje się do przewozu ludzi i ładunków, działań interwencyjnych i akcji poszukiwawczych. W konstrukcji maszyny, produkowanej od lat 80., zastosowano tytanowo-kompozytowe elementy, co czyni śmigłowce odpornymi na korozję.

Potężne eksplozje blisko elektrowni jądrowej. Atak Rosjan na infrastrukturę krytyczną

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2y7p4b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2y7p4b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj