"Nie przewidujemy prywatyzacji mediów publicznych"
Minister skarbu zapowiedział, że nie zamierza prywatyzować mediów publicznych. Aleksander Grad powiedział w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że media publiczne są na liście przedsiębiorstw nie przeznaczonych do prywatyzacji.
23.04.2008 | aktual.: 23.04.2008 08:21
Minister skarbu zapowiedział, że rząd jeszcze w tym roku będzie chciał sprywatyzować dziennik "Rzeczpospolita". Aleksander Grad powiedział, że Skarb Państwa nie powinien być zaangażowany kapitałowo w gazetę codzienną.
Minister przypomniał, że część dochodów z prywatyzacji będzie przeznaczone na reprywatyzację. Zapewnił, że w czerwcu zostaną przedstawione szczegółowe założenia ustawy reprywatyzacyjnej.
Ponadto, 40% dochodów będzie przeznaczonych na Fundusz Rezerwy Demograficznej. Według gościa "Sygnałów Dnia", ma on być gwarancją bezpieczeństwa wypłaty emerytur w najbliższych latach.
Minister skarbu uważa, że rządowy program prywatyzacji jest potrzebny przedsiębiorstwom państwowym. Wczoraj rząd przedstawił program, według którego do 2011 roku zostanie sprywatyzowanych 740 spółek Skarbu Państwa.
Aleksander Grad powiedział w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że przedsiębiorstwa państwowe co roku tracą na wartości. Ponadto - jak dodał - są coraz mniej konkurencyjne i spada ich wartość. Dlatego - powiedział minister Grad - trzeba im właściciela, który obroni miejsca pracy i stworzy nowe.
Minister skarbu przypomniał, że rząd ogłosił również listę przedsiębiorstw nie podlegających prywatyzacji. Są na niej głównie przedsiębiorstwa powiązane z energetyką: między innymi ORLEN, Lotos i PGNiG. Gość "Sygnałów Dnia" podkreślił, że są to ważne spółki z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego.
Minister przypomniał, że PKO BP pozostanie w 30% państwowe. Ponadto - jak podkreślił - zachowany zostanie narodowy charakter banku.