PolskaNie odkładaj ojcostwa na później

Nie odkładaj ojcostwa na później

Wraz z wiekiem mężczyzny pogarsza się jakość
jego nasienia. Zwiększa to ryzyko wad genetycznych u potomka, jak
również problemów związanych z poczęciem dziecka - ogłosili
amerykańscy naukowcy na łamach pisma "Proceedings of the National
Academy of Sciences".

06.06.2006 | aktual.: 06.06.2006 18:06

Przez wiele lat to przede wszystkim kobiety obarczano "winą" za wady wrodzone dzieci, związane z wiekiem rodzica. Płodność pań maleje wraz z wiekiem, a po menopauzie zanika. Jest tak dlatego, że dziewczynki rodzą się z "zapasem" gotowych komórek jajowych, które systematycznie - miesiąc po miesiącu - są uwalniane do jajowodu.

Wraz z wiekiem kobiety starzeją się również komórki jajowe. Starsze jajeczka często stają się wadliwe, co zmniejsza ogólną płodność kobiety oraz zwiększa ryzyko wad genetycznych dziecka, np. zespołu Downa.

Tymczasem mężczyźni produkują spermę "na bieżąco" i nawet w bardzo zaawansowanym wieku mogą z powodzeniem zostać ojcami - taki pogląd przeważał do niedawna.

Nasze badania każą podejrzewać, że także w organizmach mężczyzn bije zegar biologiczny - tylko na inny trochę sposób - stwierdziła jedna z prowadzących badanie, Brenda Eskenazi z University of California w Berkeley.

Eskenazi i jej współpracownicy zbadali próbki nasienia pochodzącego od 97 mężczyzn w wieku 22-80 lat. Z badania wykluczono palaczy, panów z ewidentnymi problemami z płodnością, jak również osoby poddane kiedykolwiek radio- lub chemioterapii.

Spermę badano pod kątem ruchliwości plemników; zmierzono też jej uszkodzenia, mogące wpływać na płodność, poczęcie i utrzymanie ciąży w jej wczesnych stadiach.

Problemy związane z uszkodzeniami plemników stwierdzano najczęściej u panów w wieku powyżej 56 lat. Np. skala mutacji genetycznych niosących ryzyko karłowatości dziecka rosła stopniowo o blisko 2 proc. z każdym rokiem życia mężczyzny. Z karłowatością rodzi się mniej więcej jedno na 25 tys. dzieci.

Wyniki naszych badań stanowią kolejny dowód na to, że mężczyźni odkładający ojcostwo "na później" zmniejszają prawdopodobieństwo prawidłowego przebiegu całej ciąży i narażają potomstwo na wady genetyczne - podkreślił Andrew Wyrobek z Lawrence Livermore National Laboratory w Kalifornii.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)