Trwa ładowanie...
d3u6lok
04-11-2004 18:15

Nie można wycofać się z prac komisji

Zdaniem dr Janusza Kochanowskiego z wydziału
prawa Uniwersytetu Warszawskiego oraz prezesa fundacji Jus et Lex,
posłowie nie mogą opuścić komisji sejmowej, do której
zostali wybrani oraz zobowiązani uchwałą Sejmu do pracy na jej
rzecz.

d3u6lok
d3u6lok

W czwartek SLD nie wykluczył, że wycofa swoich posłów z komisji; klub SdPl na razie nie podejmuje żadnych decyzji w tej sprawie, choć jej przedstawiciel Andrzej Celiński powiedział, że trzeba podjąć wszelki kroki, które zapobiegną dalszemu niszczeniu instytucji państwa, co jego zdaniem, ma miejsce w komisji.

Szef SLD Krzysztof Janik powiedział dziennikarzom w Sejmie, że jeśli komisja śledcza ds. PKN Orlen będzie nadal łamała uchwałę Sejmu, która mówi o jej zadaniach, to Sojusz wycofa z niej swoich posłów.

W komisji śledczej zasiada dwóch posłów SLD: Bogdan Bujak i Andrzej Różański, jeden poseł SdPl - Andrzej Celiński. Lewicę reprezentuje również Andrzej Aumiller (UP), ale ani on, ani jego klub nie zamierza rezygnować z prac komisji śledczej.

Jak podkreślił Kochanowski, w ustawie o komisji śledczej, nie ma przepisów mówiących o opuszczeniu komisji przez posłów. Są w niej jedynie przepisy, które mówią o wyłączeniu posła z prac. Nie ma tam jednak mowy o sytuacji, w której posłowi praca w komisji przestała się podobać, nie podobają mu się pozostali członkowie, czy też poseł przegrywa interesy, o które walczy - powiedział Kochanowski.

Jego zdaniem, członkowie komisji mogą zwrócić się do swego klubu o wycofanie ich z komisji, ale w takiej sytuacji klub ma obowiązek znaleźć im zastępstwo. Według niego, również klub parlamentarny nie ma skutecznej możliwości wycofania swych reprezentantów z komisji, bez wysunięcia w ich miejsce następców, co musi przegłosować cały Sejm.

d3u6lok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u6lok
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj