"Nie możemy pozwolić". Ostre reakcje po dewastacji pomnika żydowskiego
Na cmentarzu żydowskim w Biłgoraju w województwie lubelskim nieznani sprawcy zdewastowali Ścianę Pamięci, malując na niej antysemickie hasła i symbole. Policja szuka wandali, a burmistrz miasta nie szczędzi ostrych słów pod ich adresem.
27.11.2024 | aktual.: 27.11.2024 18:26
Nieznani wandale zniszczyli pomnik upamiętniający dawną społeczność żydowską w Biłgoraju. Na Ścianie Pamięci cmentarza przy ul. Konopnickiej pojawił się czerwoną farbą napis: "W tym roku Żydzi zamordowali 44 tys. kobiet i dzieci", odnoszący się do wojny w Strefie Gazy. Sprawcy umieścili również symbol swastyki i gwiazdy Dawida, połączone znakiem równości. Zdjęcia zdewastowanego pomnika pamięci krążą w sieci.
"W nocy z wtorku na środę (26-27 listopada) na cmentarzu przy ul. Konopnickiej w Biłgoraju dokonano aktu wandalizmu. Zniszczenie miejsca o znaczeniu historycznym i symbolicznym jest godnym potępienia działaniem, które narusza zasady wzajemnego szacunku, tolerancji i życia społecznego" - poinformował w mediach społecznościowych burmistrz miasta Wojciech Gleń.
"Nie możemy pozwolić na szerzenie nienawiści ani braku szacunku" - podkreślił włodarz w oficjalnym oświadczeniu w sprawie aktu wandalizmu na żydowskim cmentarzu.
Zapewnił, że policja dokłada "wszelkich starań, aby jak najszybciej zidentyfikować i ukarać sprawców", apelując "o szacunek i odpowiedzialność w budowaniu wspólnoty wolnej od nienawiści i uprzedzeń".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mł. asp. Joanna Pilarska z Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju w rozmowie z Polską Agencją Prasową potwierdziła, że zgłoszenie w tej sprawie wpłynęło w środę rano. Policjanci wstępnie kwalifikują czyn jako znieważenie pomnika, za co grozi grzywna lub kara ograniczenia wolności.
- Policjanci będą badać też, czy nie doszło do znieważenia społeczności żydowskiej - dodała policjantka.
Ściana Pamięci, odsłonięta w 2016 roku, jest symbolicznym upamiętnieniem żydowskich mieszkańców Biłgoraja. Zlokalizowana przed ocalałym fragmentem cmentarza żydowskiego, nawiązuje kształtem do Ściany Płaczu w Jerozolimie. Na tablicach umieszczonych na ścianie znajdują się informacje w językach polskim, angielskim, hebrajskim i jidysz.
Źródło: PAP, WP