Nie lubimy systemu politycznego Polski
84 % Polaków negatywnie ocenia
funkcjonowanie systemu politycznego w Polsce; 10 % nie ma do
niego zastrzeżeń; 6 % nie ma zdania w tej sprawie - wynika ze
styczniowego sondażu IPSOS.
83 % spośród niezadowolonych z systemu politycznego opowiada się za likwidacją immunitetu poselskiego. Za utrzymaniem immunitetu jest jedynie 9 % respondentów. Zdania w tej sprawie nie ma 8 % Polaków.
W opinii 94 % ankietowanych należy bezwzględnie egzekwować odpowiedzialność polityków za podejmowane przez nich decyzje i karać za ich błędy. Odmiennego zdania jest jedynie co setny badany (1 %).
Według 82 % pytanych należałoby dożywotnio wyeliminować z życia publicznego polityków przyłapanych choćby nawet na najmniejszym przestępstwie. Przeciwną opinię wyraża zaledwie 6 % badanych. 12 % Polaków nie ma zdania w tej sprawie.
Dwie trzecie badanych (67 %) opowiada się za zmniejszeniem liczby działających partii; niemal co piąty ankietowany (18 %) nie zgadza się z tą opinią.
Nieco ponad połowa respondentów (54 %) popiera postulat wprowadzenia w Polsce systemu rządów opartego na silnej władzy prezydenta. Przeciwną opinię w tej kwestii wyraża niemal co czwarty Polak (23 %), tyle samo pytanych nie ma w tej sprawie zdania.
45 % ankietowanych opowiada się za zakazem działalności partii, które dotychczas brały udział w rządach. Przeciwnego zdania jest 37 %. Polaków, zaś 18 % badanych nie ma tej kwestii zdania.
Prawie połowa respondentów (45 %) wyraziła opinię, że należy zakazać sprawowania urzędów publicznych osobom, które pełniły funkcje publiczne i polityczne przed 1989 rokiem. Odmiennego zdania jest 27 % Polaków. 28 % pytanych nie ma zdania.
IPSOS przeprowadził sondaż w dniach 20-25 stycznia na reprezentatywnej, losowo-kwotowej próbie 1000 Polaków w wieku 15 i więcej lat. (mila)