Nie łącz oglądania TV z jedzeniem. Badacze ostrzegają
Kiedy zmęczeni po całym dniu pracy wracamy do domu - marzy nam się tylko jakiś serial i przekąski. Jedzenie przed telewizorem sprzyja tyciu. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych w ostatnich latach. Wyjaśniamy, dlaczego powinieneś z tym skończyć jak najszybciej.
Nie tylko kaloryczne chipsy, orzeski, chrupki czy inne przekąski do wieczornego maratonu filmowego powodują, że stajemy się otyli. Naukowcy odkryli, że przybieranie na wadze jest skutkiem spożywania w ten sposób również zdrowych posiłków. Wyjaśniamy, dlaczego się tak dzieje.
Badania dotyczące związku tycia z jedzeniem przed telewizorem przeprowadzono na grupie 120 osób. Wynika z nich, że osoby, które spożywały posiłki w ten sposób, zjadały więcej niż te, które nie wykonywały w czasie jedzenia żadnych angażujących czynności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielkie odkrycie na dnie morza. Przeleżał tak 90 lat
Jedzenie przed telewizorem sprzyja tyciu
Kiedy oglądamy telewizję, cała nasza uwaga skupia się na serialu lub filmie. Przestajemy zwracać uwagę, co jemy oraz ile - po jakimś czasie robimy to automatycznie. Mózg znacznie później odbiera informację, że jest już najedzony. Podobnie jest w przypadku czytania książki, graniu w gry komputerowe czy przeglądaniu mediów społecznościowych.
Gdybyśmy skupiali się tylko na jedzeniu szybciej odczulibyśmy najedzenie. Jest wtedy większa przyjemność z tego bo reagujemy na zapach i smak. Przybieranie na wadze nie jest jedyną konsekwencją jedzenia w czasie oglądania telewizji. Inne badania wykazały, że samo długotrwałe siedzenie przed ekranem jest jednym z czynników ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Problem dotyczy nie tylko osób dojrzałych, ale także tych w młodym wieku. Wykazano, że spędzanie ponad 1 godziny dziennie przed telewizorem zwiększa ryzyko rozwoju choroby u młodych osób o 12 procent.
Możemy w łatwy sposób oduczyć się jedzenia podczas oglądania. To nie będzie łatwe na początku, jednak konsekwentne odchodzenie pomoże w lepszym utrzymaniu zdrowia. Kiedy zabieramy się za jedzenie - skupiajmy się tylko na posiłku, odsuńmy się od wszystkich bodźców, które nas rozpraszają. Zwracaj uwagę jak wyglądana danie, jak pachnie i jak smakuje. Specjalisty radzą, aby zacząć świadomie jeść jeden posiłek dziennie, a następnie zwiększać ich ilość.