"Nie kupuj pamiątek ze zwierząt"
Międzynarodowa organizacja ekologiczna
Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) rozpoczęła w
Warszawie akcję informacyjną: "Nie kupuj pamiątek ze zwierząt -
Pomóż ocalić ginące gatunki".
08.06.2004 | aktual.: 08.06.2004 16:44
Handel wyrobami ze zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem zajmuje pod względem dochodowości na "czarnym rynku" drugie miejsce na świecie po handlu bronią i narkotykami - podkreśliła podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska prof. Ewa Symonides na konferencji prasowej inaugurującej akcję.
Za kratki za torebkę
"Na bazarze w Afryce czy Tajlandii łatwo zachwycić się torebką ze skóry węża, ale przywiezienie jej do kraju może skutkować karą, nawet do pięciu lat więzienia" - przypomniał kierownik Działu Ochrony Przyrody polskiego oddziału WWF Przemysław Nawrocki.
5 lat więzienia to w polskim prawie maksymalna kara za przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem bądź pochodzących z nich wyrobów bez odpowiedniego certyfikatu. Zapis ten znajduje się w obowiązującej od 1 maja br. ustawie o ochronie przyrody. Handel tymi gatunkami reguluje ponadto Konwencja Waszyngtońska.
Jak wynika z danych WWF, w 2003 r. polskie służby celne przechwyciły na granicach 648 wyrobów ze zwierząt objętych ochroną. Były wśród nich m.in. głowy krokodyli, skóra i mięso słonia, czaszka delfina, kości wieloryba, a nawet spreparowane pisklęta i skorpiony. Większość stanowią jednak bardziej typowe pamiątki: korale oraz kość słoniowa.
Poradnik w Internecie
Akcja "Nie kupuj pamiątek ze zwierząt" potrwa do końca 2004 roku. Prowadzona będzie w biurach podróży i na lotniskach, gdzie pojawią się ulotki z listą produktów, których kupowania za granicą należy unikać. Będą plakaty i reklamy w prasie specjalizującej się w turystyce i podróżach oraz w internecie. Na stronach WWF Polska, pod adresem www.wwf.pl/turyści, znajduje się specjalny poradnik.
Kampanii towarzyszy wystawa zdjęć Cezarego Hładkiego "Pamiątki z podróży", zorganizowana przez WWF. Fotografie pokazują na przykład martwe słonie zabite dla ich cennej kości. Wystawę obejrzeć można będzie na lotniskach w Warszawie, Gdańsku i Krakowie.
WWF jest jedną z największych organizacji zajmujących się ochroną środowiska na świecie. Istnieje od ponad 40 lat. W tym czasie przeprowadziła lub pomogła w realizacji ponad 12 tys. projektów w 154 krajach świata, uczestniczyła też w zorganizowaniu 270 parków narodowych. Obecnie prowadzona akcja jest trzecim etapem kampanii na rzecz ochrony zagrożonych gatunków. Poprzednie dwa skierowane były do właścicieli i klientów sklepów zoologicznych.