ycipk-2fgsyk
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Nie dyktujmy innym jak mają kochać Polskę"

- Spotykamy się, aby wspólnie złożyć hołd wszystkim Polakom, którzy służyli niepodległości z najwyższym oddaniem, nie szczędząc trudu i krwi - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. - Nie kochali się nawzajem, ale kochali Polskę. To wystarczyło, żeby przezwyciężyć wzajemną nieufność, czasem nawet wrogość - zaznaczył prezydent. - Nie dyktujmy innym jak mają kochać Polskę, nie świętujmy też Dnia Niepodległości przeciwko sobie, świętujmy ten dzień razem - apelował. - Musimy uszanować na co dzień prawo innych naszych współobywateli do wyrażania ich własnych, odmiennych od naszych, przekonań - mówił prezydent.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną podczas mszy św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji ojczyzny.
Prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną podczas mszy św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji ojczyzny. (PAP, Fot: Andrzej Hrechorowicz)
ycipk-2fgsyk

Jak mówił, "Polska to długi łańcuch obywatelskiego trudu, którego my, współcześni Polacy jesteśmy kolejnym ogniwem". Prezydent zaznaczył, że ten depozyt niepodległości mamy nie tylko zachować, ale i pomnożyć, by służył kolejnym pokoleniom.

- Od ponad 20 lat znowu żyjemy w Polsce wolnej, suwerennej, demokratycznej i bezpiecznej, właśnie takiej o jakiej marzyli i jaką budowali wielcy architekci roku 1918 - powiedział.

"Ten cud był możliwy, bo przywódcy potrafili się porozumieć"

ycipk-2fgsyk

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział również, że ów listopadowy cud odrodzenia Polski stał się możliwy także dlatego, że ówcześni przywódcy polityczni potrafili się ze sobą porozumieć w imię nadrzędnych polskich interesów.

- Nie kochali się nawzajem, ale kochali Polskę. To wystarczyło, żeby przezwyciężyć wzajemną nieufność, czasem nawet wrogość - zaznaczył prezydent.

Komorowski podkreślił, że ówcześni wielcy rywale Józef Piłsudski i Roman Dmowski potrafili wznieść się ponad różnicę poglądów i ponad różnice biografii. - Zrobili to dla Polski - dodał.

Komorowski mówił, że ta mądrość porozumienia i zgody dała także niebywałą siłę odradzającej się II RP i stała się drogowskazem dla przyszłych pokoleń. - Tak wytyczoną drogą, drogą mądrości i porozumienia i zgody podążył przecież po latach również wielki ruch Solidarności - ocenił.

ycipk-2fgsyk

Prezydent zaznaczył, że mimo trudnego doświadczenia stanu wojennego "potrafiliśmy w 1989 roku zasiąść przy okrągłym stole i podjąć wspólne decyzje, które zmieniły oblicze naszego kraju, a ostatecznie i całej Europy".

- Cnota mądrości, porozumienia i zgody, której Polska zawdzięczała tak wiele zarówno w roku 1918 i jak i w roku 1989 nie przestaje być aktualnym drogowskazem i dzisiaj. Ta cnota nakazuje nam i dzisiaj połączyć nasze siły we wspólnym działaniu na rzecz dalszego rozwoju RP zwłaszcza, że idą czasy niełatwe - zaznaczył Komorowski. Apeluję o cnotę mądrości, porozumienia i zgody

- Apeluję o cnotę mądrości, porozumienia i zgody - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas piątkowego wystąpienia z okazji Święta Niepodległości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Dzisiaj, w tym szczególnym dniu i z tego szczególnego miejsca, raz jeszcze apeluję o zrozumienie wyjątkowości czasu, który idzie, w jakim się znaleźliśmy jako państwo i jako naród. Dzisiaj raz jeszcze apeluję o cnotę mądrości, porozumienia i zgody - powiedział Komorowski.

ycipk-2fgsyk

- Jakość polskiej polityki będzie się bezpośrednio przekładać na nasze szanse rozwoju, na pomyślność polskiego społeczeństwa i na spokój w polskich domach - oświadczył prezydent.

Zaznaczył, że tego porozumienia nie należy mylić z jednomyślnością. "Jednomyślność to cel dyktatur, zdolność do porozumienia to cnota demokracji, która nie zakłada i nie oczekuje rezygnacji z własnych przekonań" - mówił prezydent.

- I rządzący i opozycja mają tu do odegrania bardzo ważną rolę - nie chodzi bowiem o sztuczną jedność, ale o zdolność do współpracy pomimo różnic - powiedział Komorowski.

Świętujmy ten dzień razem

ycipk-2fgsyk

- Nie dyktujmy innym jak mają kochać Polskę, nie świętujmy też Dnia Niepodległości przeciwko sobie, świętujmy ten dzień razem - apelował w piątek prezydent Bronisław Komorowski. Mówił też, by nie świętować tylko "zamkniętych rozdziałów naszej historii".

- My Polacy, tak bardzo miłujący wolność i gotowi dla niej do najwyższych poświęceń musimy uszanować na co dzień prawo innych ludzi, naszych współobywateli do wyrażania ich własnych, odmiennych od naszych, przekonań - zaznaczył prezydent.

- Nie celebrujmy wolności, nauczmy się ją praktykować na co dzień, nie tylko od święta, niech poszanowanie własnej i cudzej wolności będzie też obecne w naszym świętowaniu Dnia Niepodległości - apelował.

- W rozległej polskiej przestrzeni wolności jest przecież miejsce dla różnych poglądów i różnych wrażliwości, niech zwłaszcza 11 listopada ich manifestowanie odbywa się bez agresji i bez nienawiści, bez uzurpowania sobie przez kogokolwiek monopolu na Polskę - mówił Komorowski. Jak dodał, jest pewien, że tego oczekuje absolutna większość Polaków.

ycipk-2fgsyk

Komorowski mówił też o tym, by nie świętować tylko "zamkniętych rozdziałów naszej historii". - Uczmy się doceniać to, co właśnie teraz robimy razem dla naszego kraju, to, co jest treścią naszego powszedniego dnia, co dopiero powstaje, na co my mamy dzisiaj wpływ - apelował.

- Bądźmy dumni z naszej Polski, kochajmy nie tylko Polskę z obrazów i poematów, ale także Polskę realną i konkretną. Choć niewolną od błędów, to przecież naszą. Bo na tym właśnie polega poczucie niepodległości, radość ludzi wolnych. Kochajmy Polskę nie tylko przez miłość do ojczyzny, ale także szanując niepodległe i demokratyczne państwo polskie, nasze wspólne państwo - zakończył prezydent.

Jest to dzień, w którym radość przeplata się z miłością i dumą ze swego kraju Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite w wystąpieniu przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożyła Polakom życzenia z okazji Święta Niepodległości. Jak mówiła, państwo polskie jest bogate w ludzi dążących do tego, by w Europie było więcej wolności i demokracji.

- Jest to dzień, w którym radość przeplata się z miłością i dumą ze swego kraju. Litwa zna cenę wolności. Dobrze zatem rozumie dzisiejsze uczucia Polaków - mówiła Grybauskaite.

Jak powiedziała prezydent Litwy, "naród polski osiągnął już bardzo wiele w budowie dobrobytu swego państwa, które jest wiarygodnym partnerem w Unii Europejskiej i NATO".

Podkreśliła, że polska prezydencja będzie stanowić "doskonały wyraz wszystkich osiągnięć obywateli polskich ostatniej dekady".

- Państwo polskie jest bogate w ludzi dążących do tego, by w Europie było więcej wolności i demokracji - przekonywała prezydent Litwy.

- Życzę, by to święto państwowe było głębokim przeżyciem osobistym dla każdego z państwa - mówiła.

Na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza w samo południe odbyły się główne uroczystości z okazji Święta Niepodległości.

Po uroczystej odprawie wart połączonej z Apelem Pamięci, wieńce na płycie Grobu złożyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych, reprezentanci kombatantów i korpusu dyplomatycznego.

W trakcie uroczystości został oddany salut z 21 salw armatnich.

W uroczystości udział wzięli m.in. Zwierzchnik Sił Zbrojnych prezydent Bronisław Komorowski który wygłosi okolicznościowe przemówienie, premier Donald Tusk, marszałkowie Sejmu i Senatu - Ewa Kopacz i Bogdan Borusiewicz, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, przedstawiciele rządu oraz reprezentanci parlamentu, a także m.in. generalicja, duchowieństwo, weterani.

Wokół placu Piłsudskiego, gdzie odbywają się uroczystości zgromadziły się setki widzów.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2fgsyk

ycipk-2fgsyk
ycipk-2fgsyk