Trwa ładowanie...
d1rfgs2

„Nie damy się podzielić”. Marsze antyrasistowskie na ulicach polskich miast

W sobotę w kilku polskich miastach m.in. w Warszawie, Toruniu, Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku, Szczecinie, Słupsku, Łodzi i Krakowie mają odbyć się marsze, których uczestnicy sprzeciwiają się rasizmowi. Demonstracjom towarzyszyć ma hasło: "Solidarni przeciw rasizmowi. Nie damy się podzielić".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
„Nie damy się podzielić”. Marsze antyrasistowskie na ulicach polskich miast
(PAP)
d1rfgs2

Organizatorem demonstracji jest koalicja „Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi” złożona z organizacji pozarządowych i religijnych oraz ugrupowań politycznych.

- Nie damy się podzielić przez skrajną prawicę, która wraz z częścią mediów próbuje szczuć ludzi przeciw sobie. Nie damy się podzielić, przez nienawiść i strach – podkreśliła jedna z organizatorek Ellisiv Rognlien z Pracowniczej Demokracji na konferencji prasowej poprzedzającej sobotnie marsze.

- Fala rasizmu przetacza się przez Polskę. Osoby o ciemniejszym kolorze skóry są atakowane, bite, obrażane. Trwa nagonka na uchodźców. Nienawiść rodzi przemoc – czytamy z kolei na profilu organizatora w mediach społecznościowych.

d1rfgs2

- Nie damy się podzielić cynicznym politykom szczującym nas na siebie nawzajem. Nie damy się podzielić, rasistowskim piewcom nienawiści i pogardy. Nie damy się podzielić mediom, handlującym strachem i tanią sensacją - dodają organizatorzy akcji.

Przypomnijmy, że 21 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. Ma on m.in. przypominać o wydarzeniach z 21 marca 1960 roku, kiedy podczas manifestacji w miasteczku Sharpeville w Republice Południowej Afryki policja zaczęła strzelać do demonstrantów sprzeciwiających się tzw. prawu o przepustkach (czarnoskórzy obywatele musieli mieć przy sobie specjalne przepustki z fotografią, szczegółami dotyczącymi miejsca urodzenia, zatrudnienia, płaconych podatków oraz kontaktów z policją), w wyniku czego zginęło 69 osób.

Na weekend zostały zaplanowane również manifestacje środowisk narodowych przeciwnych „wschodniej imigracji”.

d1rfgs2

Podziel się opinią

Share
d1rfgs2
d1rfgs2
Więcej tematów