Nie było waloryzacji, są kolejne rekompensaty
Kolejna grupa uprawnionych emerytów, rencistów i pracowników sfery budżetowej może odbierać rekompensaty za niewaloryzowanie wynagrodzeń i świadczeń w latach 1991-1992. Wypłaty, liczone od 25 listopada, obejmują osoby urodzone w 1940 r.
Jak podało Ministerstwo Skarbu, wartość należnych tym osobom rekompensat wynosi blisko 320,7 mln złotych. Od 25 marca 2000 r., kiedy ruszyła akcja do 20 listopada 2001 r., pieniądze odebrało blisko 1,3 mln uprawnionych, a suma rekompensat wyniosła ponad 5,6 mld złotych.
Pieniądze są wypłacane w oddziałach PKO BP. Przedstawiciele banku radzą, by dla własnego bezpieczeństwa przy odbiorze rekompensat korzystać z obrotu bezgotówkowego, czyli przelewu na własne lub cudze konto w PKO BP. Można też złożyć dyspozycję przelania rekompensaty na konto w innym banku, choć wiąże się to z drobną opłatą manipulacyjną. Dyspozycję przelewu można złożyć na trzy tygodnie przed wypłatami rekompensat.
Pieniądze może odebrać też pełnomocnik osoby uprawnionej. Wystawienie pełnomocnictwa nie jest związane z opłatą skarbową.
Do 2004 r. państwo wypłaci z tytułu rekompensat łącznie z odsetkami około 13 mld złotych blisko 4 mln osób. Co miesiąc pieniądze otrzymuje kolejny rocznik uprawnionych - od najstarszego do najmłodszego. Rekompensaty są oprocentowane tak jak wkłady a vista i każdy ma na odbiór 5 lat, licząc od pierwszego dnia w którym mógłby odebrać rekompensatę. (kar)