Trwa ładowanie...
d2fc97a

Nie będzie zjednoczenia pod papieżem

Informacja dziennika "The Times", którą przekazały również polskie media, o tym, że Kościół anglikański podporząduje się władzy papieża, czy nawet zostanie wchłonięty przez Kościół rzymskokatolicki, okazały się kaczką dziennikarską.

d2fc97a
d2fc97a

Przypomnijmy: na pierwszej stronie The Times ukazał się artykuł, w którym autor podzielił się sensacyjną informacją o rychłym zjednoczeniu Canterbury z Rzymem. Miał o tym mówić wspólny dokument Międzynarodowej Anglikańsko-Rzymskokatolickiej Komisji ds. Jedności i Misji (IARCCUM) zatytułowany "Wzrastając razem w jedności i misji".

Na oficjalnych stronach Wspólnoty Anglikańskiej zostało opublikowane oświadczenie rzymskokatolickiego (abp John Bathersby) i anglikańskiego (bp David Beetge) przewodniczącego IARCCUM.

W oświadczeniu czytamy, że dokument „Wzrastając razem w jedności i misji” jest wynikiem porozumienia wewnątrz IARCCUM i nie może być uznany za oficjalne stanowisko Kościoła rzymskokatolickiego, ani też Wspólnoty Anglikańskiej. Jest on wyłącznie podstawą do dyskusji i dalszego dialogu. Tekst miał być opublikowany wraz z rzymskokatolickim komentarzem do załączników. Anglikański komentarz został już wydany i wraz z całym dokumentem został udostępniony Stałemu Komitetowi Prymasów Anglikańskich oraz Anglikańskiej Radzie Konsultatywnej. Z dokumentem zapoznali się również obradujący w Tanzanii prymasi, a także z innym tekstem, dotyczącym dialogu anglikańsko-prawosławnego ("Kościół Trójjedynego Boga").

Sygnatariusze oświadczenia wyrazili żal, że niekompletny dokument "Wzrastając razem w jedności i misji" został nagłośniony i zinterpretowany w sposób niezgodny z intencjami i wnioskami porozumienia anglikańsko-rzymskokatolickiego. Hierarchowie przypominają, że pierwsza część dokumentu jest syntezą międzynarodowego dialogu, który toczy się od 35 lat. Identyfikuje on poziom porozumienia, a także jasno wskazuje na wciąż dzielące różnice.

d2fc97a

Zarówno nagłówek artykułu (Kościoły wspierają plan zjednoczenia pod papieżem) i pierwsze zdanie, mówiące o „radykalnych propozycjach, aby zjednoczyć anglikanów z Kościołem rzymskokatolickim pod przywództwem papieża” musi być widziane w odpowiedniej perspektywie – czytamy w oficjalnym oświadczeniu IARCCUM. Dialog trwa od 35 lat i dotyczył także takich zagadnień jak autorytet w Kościele, w tym papiestwa. Tak zwane ‘radykalne propozycje’ w dokumencie są tymi samymi propozycjami, które komisja proponuje od 35 lat. To, co dokument stwierdza o posłudze Piotrowej nie jest nowe, ale syntezą tego, co międzynarodowa komisja mówiła w dokumentach nt. autorytetu od 1976 do 1999 roku.

d2fc97a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fc97a
Więcej tematów