Trwa ładowanie...
d2e0299
uwłaszczenie

Nie będzie uwłaszczenia; Sejm przyjął weto prezydenta

Share
d2e0299

Powszechnego uwłaszczenia - w wersji proponowanej przez parlament - nie będzie. W piątek Sejm przyjął weto prezydenta do tzw. ustawy uwłaszczeniowej.

Za ponownym uchwaleniem ustawy czyli odrzuceniem weta - było 212 posłów, przeciw 207, a dwóch wstrzymało się od głosu. Większość niezbędna dla odrzucenia weta wynosiła 253 głosów.

d2e0299

Zgodnie z konstytucją, Sejm mógł odrzucić weto większością 3/5 głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Zwolennicy ustawy uwłaszczeniowej nie zdołali zgromadzić takiej większości. Generalnie przeciwko wetu prezydenta głosowali posłowie AWS, PSL i kół prawicowych, a za przyjęciem - SLD i UW.

Ustawa uwłaszczeniowa przyjęta przez parlament kilkanaście tygodni temu była od początku kontrowersyjna. Wielu przeciwników zarzucało jej niezgodność z konstytucją i niesprawiedliwość społeczną. Zwolennicy uwłaszczenia uważali, że ustawa daje możliwość uwłaszczenia obywateli w taki sposób, na jaki stać obecnie finanse państwa.

Po zawetowaniu ustawy przez prezydenta, uwłaszczenie stało sie jednym z ważnych elementów kampanii przed wyborami prezydenckimi, by przypomnieć - zorganizowany przez AWS - marsz uwłaszczeniowy w Warszawie. Jednak wyniki wyborów prezydenckich (Aleksander Kwaśniewski i Andrzej Olechowski opowiedzieli się przeciwko takiej wersji uwłaszczenia) pozwalają sądzić, że ustawa nie miała społecznego poparcia.

Mimo, że w czwartek posłowie przez 7 godzin dyskutowali o wecie prezydenta, a w piątek miało się odbyć tylko głosowanie, okazało się, że zwolennicy uwłaszczenia nadal mają wątpliwości. Twórcy ustawy - Adam Biela i Tomasz Wójcik z AWS - po raz kolejny pytali czy przyjęcie weta nie zagrozi polskiej własności na ziemiach zachodnich i północnych. To straszenie - odpowiadał im Tadeusz Mazowiecki z Unii Wolności. Posłowie domagali się jednak odpowiedzi przedstawiciela rządu. Do Sejmu przyjechał więc minister spraw zagranicznych Władysław Bartoszewski.

d2e0299

Już na wstępie minister powiedział posłom, że MSZ jest od łagodzenia awantur, a nie ich rozpętywania, a wszystkie kwestie wyjaśnił już posłom przedstawiciel resortu.

Władysław Bartoszewski zapewnił posłów, że Polskę i Niemcy łączą bardzo dobre stosunki i polskiej własności nic nie zagraża. Tę samą opinię powtórzyli wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Kazimierz Ferenc i wiceminister sprawiedliwości Janusz Niedziela. (as mp)

d2e0299

Podziel się opinią

Share
d2e0299
d2e0299
Więcej tematów