PolskaNie będzie powtórki egzaminu gimnazjalnego

Nie będzie powtórki egzaminu gimnazjalnego

30.04.2008 12:20, aktualizacja: 30.04.2008 14:33

Nie będzie powtórzenia egzaminu z języka
polskiego w gimnazjach. Sprawami rekrutacji poszkodowanych uczniów
zajmą się indywidualnie kuratorzy - powiedział w siedzibie MEN wiceminister resortu Zbigniew Marciniak.

W ubiegłym tygodniu podczas egzaminu gimnazjalnego uczniowie musieli napisać dwa teksy własne, w tym charakterystykę wybranego bohatera "Syzyfowych prac" Stefana Żeromskiego albo "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. W niektórych szkołach lektury te nie zostały jednak dotąd przerobione. Tymczasem wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do szkoły ponadgimnazjalnej; brane są także pod uwagę oceny na świadectwie szkolnym.

Na siedem tysięcy szkół problem dotyczy około tysiąca uczniów z mniej niż 50 szkół - podkreślił wiceminister. Mówimy o mniej niż jednym procencie uczniów piszących egzamin - dodał. Trudno więc, jego zdaniem, narażać tych, którzy zdali - na ponowny egzamin, np. po wakacjach.

Uczniów, których problem dotyczy jest tak niewielu, że możemy o nich zadbać indywidualnie, tak by nie ponieśli skutków tego, że szkoła nie przerobiła z nimi żadnej z dwóch lektur, co pozwoliłoby sprostać zadaniu - powiedział Marciniak.

Kuratorzy będą pilotować spraw rekrutacyjnych tych uczniów - dodał. Według wiceministra, "opieka" nad uczniami ma rozpocząć się od indywidualnych rozmów kuratorów z uczniami i ich rodzicami oraz doradzaniu im, co zrobić. Żaden uczeń nie będzie zostawiony samemu sobie - podkreślił.

Zdaniem Marciniaka, nie ma podstaw do uchylenia i powtórzenia egzaminu, gdyż został on przeprowadzony prawidło, należycie został też skonstruowany arkusz egzaminacyjny sprawdzający wiedzę z przedmiotów humanistycznych. Podkreślił, że Centralna Komisja Egzaminacyjna nie ponosi żadnej winy w tej sprawie. Dodał, że ocenę pracy nauczycieli, którzy nie przerobili z uczniami wymaganych lektur, "pozostawiamy nadzorowi pedagogicznemu i dyrektorom szkół".

Wiceminister zauważył jednocześnie, że wymagania egzaminacyjne są tak zdefiniowane, że nie można zostawić realizacji części podstaw programowych na czas po egzaminie, w tym przerobienia wszystkich lektur, których znajomość może być wymagana. Marciniak przypomniał, że jeśli chodzi o gimnazjum, jest to tylko pięć tytułów, które należy przerobić w ciągu trzech lat.

Pytany, czy możliwe jest przesunięcie w przyszłości terminu egzaminu, tak by nie był on przeprowadzany w kwietniu, czyli na dwa miesiące przed końcem roku szkolnego, odpowiedział, że nie. Przypomniał, że potrzebny jest czas na sprawdzenie prac uczniów i musi być to zrobione przed końcem roku. Przesunięcie terminu egzaminu przesunęłoby rekrutację do szkół ponadgimnazjalnych na koniec wakacji - zauważył. Czy to byłoby dobre dla uczniów? - pytał Marciniak.

We wtorek o przesunięcie terminu przeprowadzenia egzaminu do Ministerstwa Edukacji Narodowej zaapelował Związek Nauczycielstwa Polskiego.

W poniedziałek o zajęcie stanowiska w sprawie egzaminu gimnazjalnego zwrócił się do minister edukacji Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowicz. Według niego, "nieprzerobienie pewnych lektur" w szkole nie może stawiać części uczniów "w sytuacji znacznie gorszej" niż innych podczas egzaminów gimnazjalnych.

22 i 23 kwietnia egzamin pisało w całej Polsce blisko 500 tys. uczniów III klas z około 7 tys. gimnazjów. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jego wynik uczniowie poznają w połowie czerwca.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także