PolskaNie będzie postępowania ws. wypowiedzi "Ty Żydówo"

Nie będzie postępowania ws. wypowiedzi "Ty Żydówo"

Rzecznik dyscyplinarny na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej umorzył postępowanie ws. konfliktu między wykładowczyniami, podczas którego jedna miała powiedzieć do drugiej "Ty Żydówo". Według rzecznika nie ma dowodów na to, że takie słowa padły. Postanowienie zostało zatwierdzone przez rektora UMCS prof. Andrzeja Dąbrowskiego.

20.01.2011 16:25

Postępowanie wyjaśniające prowadzone przez rzecznika dyscyplinarnego dotyczyło incydentu, do którego doszło w w październiku ub. roku na wydziale humanistycznym UMCS. Pismo w tej sprawie złożyło do władz wydziału kilku studentów. Opisali oni w nim, że do konfliktu doszło, kiedy prof. Barbara Jedynak z Instytutu Kulturoznawstwa przedłużała zajęcia ze swoimi studentami. Do sali weszła dr Marzena Zawanowska z tego samego instytutu, która miała właśnie w tej sali rozpoczynać zajęcia z judaistyki ze studentami. Między wykładowczyniami doszło wtedy do nieprzyjemnej wymiany zdań, w której prof. Jedynak miała powiedzieć do dr Zawanowskiej "Ty Żydówo".

Jak wynika z postanowienia rzecznika dyscyplinarnego o umorzeniu, w sprawie tej "nie ma żadnego świadka, który potwierdziłby, że słyszał, aby prof. Jedynak wypowiedziała wobec dr Zawanowskiej przypisywane jej słowa". Ponadto sama Zawanowska przyznała przed rzecznikiem, że nie słyszała dobrze i wyraźnie wypowiedzi prof. Jedynak i prosiła o jej o powtórzenie, ale bezskutecznie.

Rzecznik dyscyplinarny wobec braku przekonywających dowodów popełnienia przez obwinioną profesor zarzucanego jej przewinienia umorzył postępowanie.

Po wszczęciu tego postępowania w październiku rektor UMCS zawiesił prof. Jedynak w pełnieniu obowiązków nauczyciela akademickiego. Rzeczniczka UMCS powiedziała, że konsekwencją postanowienia rzecznika o umorzeniu postępowania będzie przywrócenie prof. Jedynak do pracy.

Incydent na UMCS opisywały lokalne media. Sprawą zajmowała się także lubelska prokuratora, która badała, czy nie doszło do przestępstwa publicznego znieważenia osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej lub wyznaniowej, za co grozi kara do trzech lat więzienia. Ostatecznie prokurator uznał, że do przestępstwa nie doszło i odmówił wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Prokuratura ustaliła m.in., że wykładowczyni, do której miały być kierowane słowa "Ty Żydówo", nie jest narodowości żydowskiej.

Umorzenie przez rzecznika dyscyplinarnego postępowania wyjaśniającego oznacza, że wobec prof. Jedynak nie zostanie wszczęte postępowanie dyscyplinarne. Takie postępowania prowadzi uczelniana Komisja Dyscyplinarna, która ma szeroki wachlarz możliwości decydowania - od umorzenia sprawy, poprzez ukaranie pracownika np. naganą, aż do wydalenia go z uczelni.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (154)