Nie będzie kompromisu w sprawie Cmentarza Orląt
Tablica z Cmentarza Orląt Lwowskich (PAP - Piotr Polak)
W czasie czwartkowej debaty deputowani Rady Miasta Lwowa nie poszli na ustępstwa w sprawie Cmentarza Orląt Lwowskich.
Tym samym planowane na 21 maja otwarcie Cmentarza i związana z tym wizyta we Lwowie Aleksandra Kwaśniewskiego stoją pod znakiem zapytania.
16.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Na posiedzeniu Rady, spośród kilkunastu występujących deputowanych tylko mer Lwowa Lubmomyr Buniak opowiedział się za przyjęciem tekstu napisu na Grobie Nieznanego Żołnierza zgodnie z polskimi oczekiwaniami.
Pozostali mówcy apelowali, aby pozostawić w mocy uchwałę Rady Miejskiej z 2000 roku w sprawie napisu na głównej płycie Grobu. Wzywano też, aby nie zgadzać się na powrót pomników żołnierzy francuskich i amerykańskich walczących ochotniczo po polskiej stronie.
Według uchwały Rady Miasta z 2000 roku, napis powinien brzmieć: "Nieznanym żołnierzom poległym za Polskę w latach 1918-1920". W polskim wariancie dodano słowo: "bohatersko" (poległym).
Jednocześnie wszyscy deputowani apelowali, aby Cmentarz Orląt został otwarty 21 maja w obecnym kształcie. Zgodzono się, aby nie wracać do kwestii dwujęzyczności napisów na pylonach (zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej z 2000 roku mają one być w dwóch językach, a są jedynie po polsku).
Cmentarz Orląt jest miejscem pochówku Polaków, poległych w walce z Ukraińcami o Lwów w 1918 r. (an)