Nie będzie kompromisu w sprawie Cmentarza Orląt
Tablica z Cmentarza Orląt Lwowskich (PAP - Piotr Polak)
W czasie czwartkowej debaty deputowani Rady Miasta Lwowa nie poszli na ustępstwa w sprawie Cmentarza Orląt Lwowskich.
Tym samym planowane na 21 maja otwarcie Cmentarza i związana z tym wizyta we Lwowie Aleksandra Kwaśniewskiego stoją pod znakiem zapytania.
Na posiedzeniu Rady, spośród kilkunastu występujących deputowanych tylko mer Lwowa Lubmomyr Buniak opowiedział się za przyjęciem tekstu napisu na Grobie Nieznanego Żołnierza zgodnie z polskimi oczekiwaniami.
Pozostali mówcy apelowali, aby pozostawić w mocy uchwałę Rady Miejskiej z 2000 roku w sprawie napisu na głównej płycie Grobu. Wzywano też, aby nie zgadzać się na powrót pomników żołnierzy francuskich i amerykańskich walczących ochotniczo po polskiej stronie.
Według uchwały Rady Miasta z 2000 roku, napis powinien brzmieć: "Nieznanym żołnierzom poległym za Polskę w latach 1918-1920". W polskim wariancie dodano słowo: "bohatersko" (poległym).
Jednocześnie wszyscy deputowani apelowali, aby Cmentarz Orląt został otwarty 21 maja w obecnym kształcie. Zgodzono się, aby nie wracać do kwestii dwujęzyczności napisów na pylonach (zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej z 2000 roku mają one być w dwóch językach, a są jedynie po polsku).
Cmentarz Orląt jest miejscem pochówku Polaków, poległych w walce z Ukraińcami o Lwów w 1918 r. (an)