PolskaNie będzie już obudzeń pacjentów w czasie operacji

Nie będzie już obudzeń pacjentów w czasie operacji

Jako jedyny na Warmii i Mazurach Wojewódzki
Szpital Specjalistyczny w Olsztynie został wyposażony w urządzenie
do pomiaru głębokości znieczulenia ogólnego - narkozy przy pomocy
wskaźnika bispektralnego - BIS. Dzięki temu aparatowi będzie można
wyeliminować przypadki obudzenia się pacjenta w czasie operacji -
poinformowała Kornelia Kotwicka z działu marketingu
szpitala.

05.09.2006 | aktual.: 05.09.2006 12:07

Jednym z istotnych elementów lęku związanego z operacją jest strach przed obudzeniem się w trakcie operacji. Większość pacjentów poddawanych operacjom obawia się obudzenia w trakcie zabiegu, a zdarza się to w 1-3 przypadków na 1000 znieczuleń - powiedziała Kotwicka.

Problem ten może być powodem wystąpienia zespołu stresu pourazowego, mogącego w niektórych przypadkach wymagać długotrwałej terapii medycznej i psychologicznej. Ponieważ tradycyjne metody pośrednie np. badanie tętna, ciśnienia okazały się niewystarczająco wiarygodne, coraz większą uwagę przywiązuje się do technik elektroencelograficznych, dających szansę na obiektywną ocenę głębokości znieczulenia oraz identyfikację jej dyskretnych zmian. Umożliwia to anestezjologowi szybszą i bardziej precyzyjną interwencję farmakologiczną, t.j. pogłębienie lub spłycenie głębokości snu.

Teraz dzięki wskaźnikowi bispektralnemu - BIS możliwa jest bezpośrednia ocena pracy mózgu, co umożliwia precyzyjniejsze dostosowanie dawek leków nasennych do potrzeb konkretnego pacjenta. Dzięki temu ryzyko wybudzenia w trakcie operacji zmniejsza się niemalże do zera.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie rozpoczyna wyposażanie stanowisk znieczulenia na salach operacyjnych w moduły umożliwiające dokładniejsze dostosowanie dawek leków nasennych. Jest to metoda bardzo nowoczesna i w chwili obecnej dostępna tylko w ośrodkach akademickich. Polega na odpowiedniej interpretacji sygnału elektrycznego zbieranego z elektrod umieszczonych na czole pacjenta. Sygnał po analizie komputerowej przedstawiany jest anestezjologowi w postaci wartości liczbowej określającej głębokość snu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)