PolskaNie będzie drugiej tak wysokiej fali powodziowej

Nie będzie drugiej tak wysokiej fali powodziowej

- Nie będzie drugiej tak wysokiej fali powodziowej, jaką obserwowaliśmy ostatnio - poinformował zastępca dyrektora Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Rafał Bąkowski. - Opady deszczu mogą spowodować wzrost stanu wód, zwłaszcza w górnych odcinkach rzek, które mogą spowodować lokalne podtopienia. Ale tak duża fala powodziowa, jaką obserwowaliśmy na Wiśle, Warcie i Odrze już nam nie grozi - zapewnił Bąkowski. IMiGW prognozuje, że w tym tygodniu opady potrwają do piątku, a w sobotę i niedzielę pogoda się poprawi.

Nie będzie drugiej tak wysokiej fali powodziowej
Źródło zdjęć: © PAP

W ciągu najbliższej doby na Wiśle spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich - powyżej ujścia Dunajca do stanów okołostrzegawczych, a poniżej ujścia Dunajca przekroczenie stanów ostrzegawczych - poinformował IMiGW. Instytut przestrzegł przed zagrożeniem dla obszarów zalewowych, zalaniami terenów przybrzeżnych, a także uniemożliwieniem prowadzenia prac hydrotechnicznych, utrudnieniami funkcjonowania komunikacji lądowej i żeglugi wodnej oraz lokalnymi podtopieniami. Stany alarmowe w niektórych rejonach kraju mogą potrwać jeszcze przez pięć dni. W ciągu najbliższej doby w zlewni środkowej Wisły będą się utrzymywać przekroczenia stanów alarmowych na Wiśle w Kępie Polskiej i na Pilicy w Białobrzegach. Na Wiśle w Wyszogrodzie będzie przekroczony stan ostrzegawczy. Na Liwcu w Zaliwiu stan wody wzrasta w strefie około ostrzegawczego. Przekroczenie stanów ostrzegawczych jest możliwe również na Wkrze.

W Małopolsce po opadach deszczu nieznacznie wzrósł poziom rzek. - Stan alarmowy ponownie przekracza Szreniawa w Biskupicach, a stany ostrzegawcze pięć rzek w regionie - podała Monika Frenkiel z biura prasowego wojewody małopolskiego. Powyżej stanu ostrzegawczego są: Niedziczanka w Niedzicy, Kamienica w Nowym Sączu, Soła w Oświęcimiu, Uszwica w Borzęcinie i Biała w Ciężkowicach i Grybowie. W gm. Piwniczna Zdrój z powodu osunięciu się części zbocza na trasę z Łomnicy Zdroju do Wierchomli zamknięta jest droga wojewódzka nr 971. Ziemia przysypała też tory, ale szlak kolejowy został już oczyszczony i ruch kolejowy odbywa się normalnie.

- Lubuskie gminy i miasta szykują się do nadejścia czoła fali kulminacyjnej na Warcie. Rzeka przekracza w regionie stany alarmowe i stale przybiera. Wały są monitorowane i umacniane - poinformował rzecznik wojewody lubuskiego Wiesław Ciepiela. Ludzie pracują na wałach w kilku gminach, m.in. Skwierzynie, Deszcznie i Kostrzynie nad Odrą. Przygotowania trwają także w Gorzowie.

W pierwszym z tych miast Warta przekracza poziom alarmowy o metr, a do przewidywanego maksimum (540 cm) brakuje jej jeszcze ok. 20 cm. W Gorzowie stan alarmowy jest przekroczony o 47 cm, a w rejonie ujścia do Odry w Kostrzynie o ponad 130 cm. Jak powiedział Ciepiela, z uwagi na rosnący poziom Warty nie było jeszcze konieczności ewakuacji ludzi. Dodał, że jest kilka zagrożonych wsi, ale podtopienia nie są jeszcze na tyle groźne, aby mieszkańcy musieli opuszczać swoje domy. Woda pojawia się przede wszystkim na terenach zalewowych.

Alarmy powodziowe obowiązują w gminach Szczucin i Szczurowa, tam wciąż trwa wypompowywanie wody z zalanych terenów i uszczelnianie wałów przeciwpowodziowych. W Borzęcinie i Brzeszczach w usuwaniu skutków powodzi pomagają mieszkańcom żołnierze. Pogotowia przeciwpowodziowe są utrzymywane w Krakowie, powiatach bocheńskim i wielickim oraz w 10 gminach m.in. na Powiślu Dąbrowskim i w zachodniej części województwa.

Zanotowano też przekroczenie stanów alarmowych w Szczecinie i Trzebieży. W ciągu najbliższej doby poziom wód będzie się utrzymywać w strefie stanów alarmowych z tendencją spadkową.

Tymczasem stabilizuje się sytuacja powodziowa na obszarze całego województwa łódzkiego. Nadal na terenie 16 gmin obowiązuje alarm powodziowy. Te gminy to: Poddębice, (pow. poddębicki), Góra Św. Małgorzaty, Piątek, Grabów, Świnice Warckie, gm. Łęczyca (pow. łęczycki), Sędziejowice, Widawa, m. Łask (pow. łaski), Nowa Brzeźnica, Działoszyn (pow. pajęczański), Szadek (pow. zduńskowolski), Burzenin (pow. sieradzki), Wieruszów (pow. wieruszowski), gm. Aleksandrów, Sulejów (pow. piotrkowski). Natomiast w trzech kolejnych gminach: Wartkowice, Uniejów (pow. poddębicki), Dobroń (pow. łaski) obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Raczyński dodał, że ok. 30-40% zalanych gospodarstw już zostało uprzątniętych.

Na wniosek wojewody łódzkiego Jolanty Chełmińskiej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało już 1,5 mln zł na wypłatę specjalnych zasiłków celowych w wysokości do 6 tys. zł dla 514 rodzin poszkodowanych przez powódź w 25 gminach. Wpłynęły też kolejne wnioski na ponad 1 mln zł; dotyczą poszkodowanych 506 rodzin z 22 gmin.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)