Nie będzie części kontrowersyjnych zmian w kodeksie lekarzy
Nie będzie ograniczenia stosowania metod
medycznie wspomaganej prokreacji ani dostępu do badań
prenatalnych - postanowili delegaci Nadzwyczajnego VII
Zjazdu Krajowego Lekarzy. Zakazali natomiast w kodeksie
uczestniczenia lekarza w klonowaniu ludzi dla celów
reprodukcyjnych lub terapeutycznych.
20.09.2003 | aktual.: 20.09.2003 16:43
Obradujący w Toruniu 7. Nadzwyczajny Zjazd Lekarzy przyjął w głosowaniu budzący kontrowersje znowelizowany Kodeks Etyki Lekarskiej. Projekt nowelizacji wzbudził dużą krytykę części środowiska lekarskiego, etyków, prawników i genetyków.
W piątek przepadł wniosek o odrzucenie projektu w całości. Dzisiaj więc delegaci głosowali nad zgłoszonymi do projektu poprawkami i nad całością nowelizacji.
Jedna z nieprzyjętych ostatecznie propozycji głosiła, że "lekarz dokonujący zabiegów medycznie wspomaganej prokreacji powinien uczynić wszystko, by zminimalizować ryzyko dla poczętego dziecka lub jego matki". Zdaniem części wybitnych specjalistów z dziedziny ginekologii i genetyki, przyjęcie takiego zapisu oznaczałoby w praktyce uniemożliwienie przeprowadzania zapłodnienia in vitro, ponieważ z kilku uzyskanych zarodków implantowany do macicy jest jeden, zaś pozostałe są zamrażane i mogą nigdy nie być wykorzystane.
Specjaliści twierdzili też, że przyjęcie zapisu o zakazie podejmowania badań prenatalnych "obarczonych większym ryzykiem zdrowotnym niż spodziewane korzyści zdrowotne dla dziecka, jak i matki" mogło spowodować uniemożliwienie wykonywania tych badań w ogóle. Genetyk prof. Jacek Zaremba przypominał, że potwierdzenie w wyniku badań prenatalnych ciężkiej wady rozwojowej u płodu jest przesłanką do terminacji ciąży, co trudno uznać za "korzyść zdrowotną" dla tego płodu. Delegaci nie przyjęli proponowanego zapisu.
W przyjętym kodeksie pojawił się nowy rozdział dotyczące relacji pomiędzy lekarzem a przemysłem farmaceutycznym. Kodeks zakazuje medykom przyjmowania korzyści od przedstawicieli przemysłu medycznego, jeśli może to ograniczyć obiektywizm jego opinii lub podważyć zaufanie do zawodu. Lekarze będą mogli, zgodnie z kodeksem, przyjąć zapłatę od producenta leków lub sprzętu medycznego za pracę, prowadzenie badań lub szkoleń, jeśli jest ona "współmierna do wkładu pracy lekarza".