Nie będzie bojkotu prawyborów we Wrześni i Opocznie
Wszystkie komitety wyborcze, które startują w wyborach do Parlamentu Europejskiego, wezmą udział w prawyborach organizowanych we Wrześni i - pierwszy raz - w Opocznie - poinformował Szymon Krajniak z Urzędu Miasta i Gminy we Wrześni.
W ostatnich prawyborach (2007 r.) organizowanych we Wrześni, nie wziął udziału komitet wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej prawybory (2005 r.) zbojkotowały Liga Polskich Rodzin i PiS.
Września w woj. wielkopolskim i Opoczno w łódzkiem zorganizują, w niedzielę 31 maja, prawybory do Parlamentu Europejskiego.
Wybory odbędą się 7 czerwca. Września organizowała prawybory już kilka razy, począwszy od 1993 r. Dla Opoczna będzie to debiut.
Prawybory po raz pierwszy będą organizowane równolegle w dwóch miastach, burmistrzowie obu miast doszli do wniosku, że wyniki prawyborów we Wrześni, łącznie z wynikami wyborów w Opocznie, podzielone przez dwa dają bardzo przybliżony wskaźnik wyników faktycznych wyborów w Polsce.
Po raz pierwszy Września zorganizowała prawybory parlamentarne w 1993 r. Kolejne odbyły się w 1995 r. (prezydenckie), 2004 r. (euro-prawybory), w 2005 r. (parlamentarne i prezydenckie) i w 2007 (parlamentarne).
W prawyborach parlamentarnych z 1993 r., tak samo jak w wyborach krajowych, wygrał SLD przed Unią Demokratyczną i Unią Pracy. Wyniki tych prawyborów i wyborów krajowych były zbieżne do siódmego miejsca włącznie.
Z kolei dwa lata później, w prawyborach prezydenckich we Wrześni, tak jak w wyborach krajowych, wygrał Aleksander Kwaśniewski przed Lechem Wałęsą.
W 2004 roku prawybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Platforma Obywatelska; na drugim miejscu uplasowała się Samoobrona.
Odmiennie niż późniejsze wybory, prawybory parlamentarne w 2005 r. wygrała Platforma Obywatelska z wynikiem 26,87% poparcia, a prezydenckie - Donald Tusk z wynikiem 35,7% poparcia (wybory parlamentarne wygrało PiS, a prezydenckie - Lech Kaczyński).
W 2007 roku prawybory parlamentarne we Wrześni wygrała Platforma Obywatelska, drugie miejsce zajęła koalicja LiD, a trzecie, nieobecne w tych prawyborach, PiS. W wyborach krajowych pierwsze miejsce zajęła PO, a kolejne PiS i SLD.