Nie będzie basenu? Referendum w Siedlcach nieważne
Pierwsze w historii Siedlec referendum lokalne, w sprawie przyszłości terenu stadionu w centrum miasta jest nieważne - stwierdziła Miejska Komisja Wyborcza w Siedlcach. Wzięło w nim udział zbyt mało osób.
Do urn poszło blisko 5 tysięcy spośród 60 tysięcy uprawnionych do głosowania. Oznacza to, że frekwencja wyniosła 7,6%. Aby referendum było ważne do urn musiałoby pójść co najmniej 30% wyborców.
Siedlczanie mieli odpowiedzieć na pytanie: "Czy teren stadionu winien być zagospodarowany na budowę pływalni miejskiej i innych obiektów użyteczności publicznej, czy na budowę hipermarketów i galerii handlowych". Głosować można było w godzinach od 6.00 do 20.00.
Spośród biorących udział w referendum 3 728 osób (82,3%) opowiedziało się za pływalnią. 800 osób (17,7%) zagłosowało za powstaniem galerii handlowej.
Głosowanie w lokalach przebiegało spokojnie natomiast w ciągu ciszy referendalnej straż miejska ujawniła kilkanaście przypadków złamania jej na terenie miasta poprzez kolportowanie ulotek lub wywieszanie plakatów nawołujących do głosowania za jednym z wariantów odpowiedzi.
Wniosek o przeprowadzenie referendum złożyła pod koniec 2009 roku grupa mieszkańców, składająca się przede wszystkim ze środowiska lokalnych kupców i właścicieli lokali, którzy sprzeciwiali się uchwalonej we wrześniu 2009 roku zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Umożliwia ona wybudowanie w miejscu istniejącego stadionu, w centrum miasta, galerii handlowej o łącznej powierzchni do 40 tysięcy metrów kwadratowych.
Władze miasta tłumaczyły, że pływalnia wraz z nowym stadionem piłkarskim i halą widowiskowo-sportową znajdują się w koncepcji Regionalnego Ośrodka Sportu, Rekreacji, Rehabilitacji i Turystyki, który w najbliższych latach zostanie wybudowany na błoniach siedleckich. W grudniu 2009 roku wyłoniono wykonawcę stadionu i dwóch boisk treningowych. W budżecie na 2010 rok Rada Miasta zapisała środki na opracowanie dokumentacji technicznej aquaparku. Pieniądze na jego budowę mają pochodzić ze sprzedaży działki na której znajduje się dotychczasowy stadion przy ulicy Wojskowej. Dodatkowo przed przystąpieniem do zmiany planu zlecone zostało badanie opinii publicznej. W sondażu przeprowadzonym na reprezentatywnej grupie 503 mieszkańców Siedlec przez pracownię PBS DGA 76% respondentów opowiedziało się za wybudowaniem galerii handlowej. Przeciwnego zdania było 24% badanych.